Fronius Ignis – kompaktowe ręczne spawanie łukowe
Wykonywanie doskonałych spoin w najmniej sprzyjających warunkach i najciaśniejszych przestrzeniach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, wymaga poręcznego i solidnego źródła energii. Dokładnie to firma Fronius miała na uwadze podczas projektowania serii urządzeń Ignis 150/180, która jest już dostępna w sprzedaży. Czynniki zewnętrzne, takie jak kurz i wilgoć, są niestraszne wytrzymałej obudowie, zaś ukryta w środku nowatorska technologia z licznymi wygodnymi w użyciu funkcjami ułatwia proces spawania.
Niezależnie od tego, czy chodzi o montaż, konserwację czy naprawę, każde zadanie spawalnicze wiąże się ze specyficznymi wymaganiami. Spoina musi być precyzyjna i wytrzymać wszelkie naprężenia i wpływy atmosferyczne. Nawet wtedy, gdy stabilność sieci zasilającej pozostawia wiele do życzenia. Kompaktowe modele Ignis w klasach mocy 150 A i 180 A radzą sobie doskonale w takich sytuacjach. Ponadto oba modele są też dostępne w wariancie TIG, który ułatwia rozpoczęcie przygody z mobilnym spawaniem TIG. Ignis 180 jest ponadto dostępny w różnych wariantach krajowych i może działać także w regionach, w których obowiązują inne normy napięcia sieciowego.
Stabilny łuk spawalniczy w każdej sieci zasilającej
Jakość wymaga przede wszystkim niezawodnego łuku spawalniczego. Ignis 150/180 jest w stanie ją zagwarantować nawet przy wahaniach napięcia, w trybie pracy generatora lub z przewodami doprowadzającymi o długości nawet 100 metrów. Zintegrowana technologia PFC (Power Factor Correction) optymalnie wykorzystuje istniejące napięcie sieciowe, poprawiając w ten sposób współczynnik mocy. Z jednej strony sprawia to, że Ignis jest bardzo energooszczędny, z drugiej zaś zwiększa zasięg działania spawaczy, którzy mogą wykonywać doskonałej jakości spoiny także przy długich przewodach zasilających. Dzięki temu Ignis jest idealnym towarzyszem na placach budowy, podczas napraw czy konserwacji w przemyśle i rolnictwie, a także w prywatnych warsztatach.
Mocny pakiet z licznymi funkcjami
Chociaż Ignis 150 waży zaledwie 6,5 kg, a Ignis 180 — 8,8 kg, to ich wnętrza mieszczą technologię i ogrom funkcji ułatwiających codzienną pracę spawacza. Wszystko zaczyna się od prostej obsługi: do nawigacji w intuicyjnie zaprojektowanym menu i wyboru parametrów wystarcza jedno pokrętło z funkcją przycisku, a ustawienia są zawsze dobrze widoczne na 7-segmentowym wyświetlaczu.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
À propos wyboru: rozpoczęcie spawania ułatwiają takie funkcje jak SoftStart, HotStart i TrackingArc. Funkcję SoftStart opracowano specjalnie z myślą o elektrodach zasadowych, które wymagają niewielkiego prądu spawania. Z kolei funkcja HotStart początkowo zwiększa prąd na ułamek sekundy, aby łatwiej dochodziło do zajarzenia elektrody, co jest bardzo pomocne przy spawaniu elektrodami rutylowymi i celulozowymi. TrackingArc działa jak latarka, pomagając odnaleźć właściwą pozycję startową, na przykład przy ponownym zajarzeniu po zatrzymaniu lub przerwie na zmianę elektrody — przede wszystkim podczas korzystania z przyłbic spawalniczych bez automatycznego przyciemniania wizjera. Wady spawalnicze, takie jak kratery końcowe czy karby, są praktycznie wyeliminowane, dzięki czemu zbędne są czasochłonne poprawki.
Perfekcja i prędkość dzięki funkcji Puls
Piękne spoiny o wysokiej jakości wychodzą zwłaszcza przy zastosowaniu funkcji MMA-Pulse. Umożliwia ona szybkie spawanie wysokiej klasy i jest zarazem wyśmienitym sposobem na spawanie w pozycjach wymuszonych. Oczywiście w wariancie TIG modelu Ignis 180 dostępny jest również tryb TIG Pulse. Łuk pulsujący ułatwia przede wszystkim spawanie bardzo cienkich materiałów, ponieważ wprowadza mniej ciepła w materiał podstawowy. Podczas spawania pulsacyjnego spawacz ma bardzo dobrą kontrolę nad jeziorkiem spawalniczym i dzięki temu może bardzo precyzyjnie wykonywać charakterystyczną łuskowatą spoinę.
Źródło: Fronius