Gorsze prognozy dla gospodarki UE. Polska na pandemii ucierpi najmniej

Pixabay
Reklama
Reklama

Komisja Europejska zweryfikowała swoje wiosenne prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej w tym i przyszłym roku w państwach Unii Europejskiej. Według najnowszych szacunków PKB we wszystkich krajach unijnych w 2020 r. spadnie w większym stopniu niż prognozowano wcześniej. Najmniejszy spadek PKB będzie miał miejsce w Polsce.

W letniej prognozie Komisja Europejska obniżyła prognozy dla większości krajów względem wiosennych przewidywań. W całej UE oczekuje się obecnie spadku PKB o 8,3%, a w strefie euro o 8,7% (odpowiednio o 0,9 pkt. proc. i 1 pkt. proc. większego niż przewidywano w maju). Na tym tle redukcja prognozy dla Polski o zaledwie 0,3 pkt. proc. (do -4,6 proc.) przedstawia się dobrze i nadal spadek ten jest najmniejszy wśród wszystkich państw unijnych.

Reklama

Podkreślono, że Polska wykazała się odpornością na gospodarcze skutki pandemii w I kwartale br. głównie dzięki swojej zróżnicowanej strukturze ekonomicznej i relatywnie niskim udziale sektorów najbardziej dotkniętych skutkami kryzysu. Odbudowa polskiej gospodarki także ma następować szybciej. W 2021 r. PKB wzrośnie o 4,3% - w maju KE prognozowała nasz wzrost w przyszłym roku o 4,1%.

W ujęciu kwartalnym skumulowany wzrost PKB w Polsce pomiędzy IV kw. 2019 a IV kw. 2021 pozostał bez zmian wobec prognozy wiosennej, tzn. w opinii KE odbudowa w 2021 zniweluje stratę jaką będzie przewidywany, głębszy spadek aktywności w 2020 r.

Po relatywnie dobrym I kwartale, w II kwartale odnotujemy spadek PKB, jednak kolejne kwartały powinny przynieść ożywienie. Komisja wskazuje także, że w znacznym stopniu ucierpi handel międzynarodowy, co nie zostanie bez wpływu także na polską wymianę. Szacuje się, że w mniejszym stopniu ucierpi import, co może powodować negatywne konsekwencje dla polskiego bilansu handlowego.

Reklama

KE szczególną wagę przykłada także do rozwoju sytuacji na rynku pracy. Długookresowe negatywne efekty mogą szczególnie dotknąć te kraje, które już przed pandemią wykazywały problemy w tym obszarze. Kwestia ta będzie jednak może dotykać Polskę w zdecydowanie bardziej ograniczonym stopniu.

Wśród krajów o najpłytszej prognozowanej w bieżącym roku recesji, poza Polską, znalazły się Dania (-5,2%), Szwecja (-5,3%), Rumunia (-6%) oraz Malta (-6%). Z kolei najsilniej skutkami kryzysu dotknięte zostaną: Włochy (-11,2%), Hiszpania (-10,9%), Chorwacja (-10,8%) oraz Francja (-10,6%).

Źródło: KE, MR

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama