Grafenowe filtry zanieczyszczeń

University Manchester

Bardzo dobre właściwości przewodzące grafenu sprawiają, że znajduje on szerokie zastosowanie przede wszystkim w elektronice.

Jednakże aplikacje te nie wyczerpują spektrum jego możliwych zastosowań. Struktura ta wykazuje bowiem równolegle właściwości antyseptyczne i hydrofobowe, przez co może być z powodzeniem stosowana w procesach filtracji i separacji cząstek zanieczyszczeń. Właśnie takie zadanie wyznaczyli mu badacze z Uniwersytetu w Menchesterze w Wielkiej Brytanii, którzy skonstruowali filtracyjne membrany z tlenku grafenu zdolne wychwytywać sól i związki organiczne o rozmiarach powyżej 0,9 nanometra. Stworzone przez nich filtry zbudowane są z kilku nałożonych na siebie warstw tlenku grafenu przyklejonych do miedzianego podłoża.

Jak wykazały badania, powstałe w ten sposób sita molekularne są w stanie selektywnie absorbować cząsteczki związków chemicznych znajdujących się w wodzie, jednocześnie pozwalając na swobodny przepływ samej wody. Kolejnym celem konstruktorów będzie zmniejszenie rozmiaru „oczek” w siatce, tak by umożliwić przesiewanie jonów soli znajdujących się w wodzie morskiej.

Źródło: www.graphene.manchester.ac.uk

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę