Przemysław Juda
Dzięki specjalnym substancjom lotnym opakowanie antykorozyjne jest skutecznym sposobem na zabezpieczenie elementów metalowych przed negatywnym działaniem korozji, wilgoci i innych szkodliwych czynników zewnętrznych.
Współrzędnościowe maszyny pomiarowe pozwalają mierzyć obiekty o skomplikowanych kształtach przez rekonstrukcję współrzędnych ich powierzchni.
Technologia haptyczna wykorzystuje zmysł dotyku do komunikacji z użytkownikiem. Najprostszym jej przykładem są smartfony, które wibrują po naciśnięciu przycisku. W ten sposób urządzenie przekazuje informację, że zarejestrowało naszą komendę.
Bardzo dobre właściwości przewodzące grafenu sprawiają, że znajduje on szerokie zastosowanie przede wszystkim w elektronice.
Proces wytwarzania tranzystorów wymaga wysokiej próżni i wysokiej temperatury.
Naukowcy z laboratorium plazmy w Princeton zaproponowali nowy komponent do tokamaków – toroidalnych urządzeń do przeprowadzania kontrolowanej fuzji jądrowej.
Firma Festo – niemiecki specjalista w zakresie technologii bionicznych – zaprezentowała „latającą sferę”, czyli obiekt przeznaczony do latania wewnątrz pomieszczeń, który ma zdolność chwytania i przenoszenia przedmiotów.
Naukowcy z Harvardu wynaleźli szybę, której przezroczystością można sterować za pomocą napięcia.
Inżynierowie przy optymalizowaniu maszyn często inspirują się naturą. Tym razem skrzydła nietoperza posłużyły jako wzór dla skrzydeł mikromaszyn latających.
Prądy morskie to atrakcyjne odnawialne źródło energii: nie ustają, nie zmieniają kierunku i choć są raczej wolne (prędkość przepływu sięga 1-1,5 m/s), turbiny mogą uzyskać z nich energię porównywalną z energią wiatru.