Skrzydła nietoperza inspiracją dla inżynierów
Inżynierowie przy optymalizowaniu maszyn często inspirują się naturą. Tym razem skrzydła nietoperza posłużyły jako wzór dla skrzydeł mikromaszyn latających.
W ten sposób naukowcy z Uniwersytetu w Southampton poprawili własności aerodynamiczne skonstruowanego przez nich mikrosamolotu. MAVs, czyli micro air vehicles, to małe bezzałogowe pojazdy latające o rozmiarze kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów.
Są używane coraz częściej (np. przez wojsko) podczas akcji rozpoznania trudno dostępnych i niebezpiecznych miejsc. Skrzydła działają jak sztuczne mięśnie: zmieniają swój kształt w wyniku oddziaływania sił zewnętrznych. Wykorzystano w nich polimery elektroaktywne, które odpowiadają usztywnieniem na przyłożone napięcie. Możliwość sterowania kształtem skrzydeł podczas lotu poprawia ich aerodynamikę, a co za tym idzie – zwiększa efektywność maszyny.
Stopień kontroli nad mikrosamolotem jest porównywalny do tej w przypadku drona, ale jest ona bardziej wydajna. Mikrosamolot przetestowano w laboratorium, a także podczas lotów próbnych.