Podwodne wiatraki

IST
Reklama
Reklama

Prądy morskie to atrakcyjne odnawialne źródło energii: nie ustają, nie zmieniają kierunku i choć są raczej wolne (prędkość przepływu sięga 1-1,5 m/s), turbiny mogą uzyskać z nich energię porównywalną z energią wiatru. 

Jest to możliwe dzięki większej gęstości wody w porównaniu z powietrzem. Naukowcy z Technicznego Uniwersytetu Okinawa postanowili skorzystać z tej energii i zaprojektowali podwodny wiatrak, który zainstalowali u wybrzeży Japonii, gdzie przepływa prąd oceaniczny Kurioshio. Konstrukcja wiatraka została tak pomyślana, żeby nadawała się do montażu w regionach regularnie nawiedzanych przez sztormy i tajfuny (jak wybrzeża Japonii, Tajwanu i Filipin). Turbina pracuje w środkowej warstwie prądu, około 100 m po wodą, gdzie jego przepływ jest stabilny i spokojny, nawet gdy ocean silnie faluje.

Reklama

Postawiono na prostotę konstrukcji: wiatrak składa się z pływaka, balastu, gondoli i śmigła. Ma to zapewnić łatwą obsługę i niską awaryjność. Całość przymocowano do dna za pomocą liny. Rozwiązanie przypomina hybrydę latawca i turbiny wiatrowej. Twórcy podają, że ich rozwiązanie dorównuje wydajnością komercyjnym turbinom wiatrowym.

Reklama

Źródło: www.oist.jp

Reklama

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama