Grażyna Grabowska: Odmrożenie targów jest bardzo ważne dla całej gospodarki [wywiad z prezes Targów w Krakowie]

O odmrażaniu branży targowej, możliwych zmianach w jej funkcjonowaniu, przygotowaniach do pierwszych imprez targowych po okresie ogólnokrajowej kwarantanny rozmawialiśmy z Grażyną Grabowską – prezes Targów w Krakowie.

Jak wygląda plan odmrażania branży targowej? Czy są już podjęte jakieś konkretne decyzje, czy też wciąż prowadzone są rozmowy w tym zakresie?

Grażyna Grabowska,

Branża spotkań otrzymała zielone światło. 29 maja ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym od 6 czerwca możliwa jest organizacja targów, wystaw, kongresów, konferencji, spotkań. Warunkiem jest, aby w miejscu odbywania się imprezy znajdowała się nie więcej niż 1 osoba na 4m2 powierzchni dostępnej dla uczestników z wyłączeniem obsługi. Całość rozporządzenia dostępna jest w Dzienniku Ustaw. Polska Izba Przemysłu Targowego przez kilka tygodni konsultowała z rządem wytyczne obowiązujące organizatorów i uczestników targów w nowej rzeczywistości. Jesteśmy zadowoleni z ogłoszonych postanowień, bowiem w rozporządzeniu Rady Ministrów zostały uwzględnione propozycje naszej branży. Odmrożenie targów jest bardzo ważne dla całej gospodarki, dlatego cieszymy się, że już niebawem będziemy mogli zrealizować planowane wydarzenia.

Czy faktycznie na jesieni możemy spodziewać się nagromadzenia ważnych imprez targowych (w części przeniesionych z wiosny), czy jednak wciąż istnieje ryzyko, że niektóre z tych imprez się nie odbędą?

Większość organizatorów, my także, przeniosła swoje wiosenne wydarzenia na jesień, wystawcy i zwiedzający będą mieli większy niż do tej pory wybór imprezy. Jeżeli będą możliwe przyjazdy z zagranicy, jeżeli stopniowe odmrażanie gospodarki będzie nadal postępowało, nie widzę powodu, dla którego targi nie miałyby się odbyć. 

Jak po okresie pandemii Covid-19 będzie wyglądała branża targowa w naszym kraju? Czy możemy spodziewać się tu jakichś większych zmian?

Z całą pewnością targi będą mniejsze, co nie oznacza, że będą mniej opłacalne dla uczestników. Nawet jeśli przyjedzie na nie np. tysiąc odwiedzających, zamiast dwóch tysięcy, to i tak jest to dużo więcej, niż odwiedziłoby firmę w jej siedzibie czy sklepie. W okresie przejściowym nie będzie prawdopodobnie bankietów, imprez wieczornych. Część szkoleń czy prezentacji odbędzie się online. Pamiętajmy jednak, że ideą targów są spotkania bezpośrednie, w tym tkwi ich siła. Nic nie zastąpi spotkań branżowych twarzą w twarz, rozmów o technologii i nowościach rynkowych. Część z nas może się jeszcze będzie obawiała takich spotkań, ale wiele firm już tęskni za atmosferą targów i liczy na korzyści, jakie przynoszą takie wydarzenia. Wystawcy wielokrotnie powtarzali, że nie da się wszystkiego załatwić przez Internet. Nie kupimy maszyny za setki tysięcy złotych, jeśli wcześniej jej nie przetestujemy. Nie wyolbrzymiałabym zmian, które nastąpią. Z pewnością nie będzie wylewnych powitań i pożegnań. Rozmowy będą się odbywały przy zachowaniu dystansu. Będzie na pewno bardziej ekologicznie – będzie mniej ulotek, mniej rozdawanych gadżetów. O ile nie wydarzy się nic niespodziewanego, należy sadzić, że już w sierpniu będziemy jeszcze bardziej przyzwyczajeni do obecności koronawirusa niż dzisiaj, że nauczymy się normalnie funkcjonować w rzeczywistości najeżonej zakazami i nakazami sanitarnymi.

A jak z pandemią radzą sobie Targi w Krakowie? Jakie podjęliście działania, by przejść przez ten trudny okres obronną ręką?

W EXPO Kraków trwają przygotowania do nadchodzącego sezonu, który z pewnością będzie inny. Wypróbowano m.in. możliwości ozonowania, co było nie lada wyzwaniem ze względu na ogromną kubaturę obiektu. Część przestrzeni wykorzystywana jest jako magazyn m.in. przez Polski Czerwony Krzyż i zaprzyjaźnione firmy z branży. Nie zapomnieliśmy też o tych, którzy mimo pandemii musieli wykonywać swoje obowiązki. Prokuratorzy, radcy prawni, notariusze cały czas mają możliwość skorzystania z ogromnych przestrzeni, jakie oferuje nasz obiekt. Nie każdy bowiem dysponuje na tyle dużym lokalem, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo swoich klientów. Dzięki współpracy z firmą eventX w EXPO Kraków powstało studio wyposażone w scenę, ogromny ekran i nowoczesny sprzęt. Można zorganizować konferencję, wykład, prezentację, wideokonferencję, a nawet koncert. To wymarzone miejsce do streamingu. Już 8.06 zapraszamy na pierwszą konferencję online „Targi NEW REALITY” podczas, której opowiemy, jak będą wyglądały targi w nowej odsłonie.

Macie sygnały od wystawców, którzy planowali wziąć udział w jesiennych wydarzeniach organizowanych przez Targi w Krakowie: czy większość w dalszym ciągu planuje udział w targach, czy może jednak wycofują się?

Zawsze ceniliśmy sobie bliski kontakt z naszymi wystawcami. Pandemia spowodowała, że z wieloma klientami te relacje się zacieśniły. Targi przemysłowe organizujemy od wielu lat, dlatego czujemy się częścią branży i wspólnie z nią przeżywamy dobre i złe chwile. Dużo rozmawialiśmy z wystawcami. Wynikało to z naturalnej potrzeby wymiany doświadczeń. Dzięki tym rozmowom wiemy jak ważne dla branży przemysłowej są targi. Wielu wystawców nie trzeba przekonywać do udziału, ponieważ jest on ważny dla  rozwoju ich przedsiębiorstw. Wszyscy musimy zaakceptować warunki, ale zarówno my, jak i przedsiębiorcy chcemy jak najszybciej wrócić do działalności. W tym właśnie pomagają targi. Liczba firm zgłaszających się na nasze jesienne wydarzenia budzi nasze pozytywne emocje. Jest potwierdzeniem, że wszyscy mamy potrzebę spotkań.

Czy udział w targach może być bezpieczny?

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo wystawców, gości i naszych pracowników, dlatego w ostatnich tygodniach skupiliśmy się na opracowaniu procedur, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo. Po intensywnych pracach możemy zapewnić, że Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków jest już gotowe na powrót do życia. Obiekt o powierzchni 14 000 m2, składający się z nowoczesnych hal wystawienniczych oraz kompleksu sal konferencyjnych, w całości jest dostosowany do organizacji różnego typu wydarzeń biznesowych i komercyjnych. Wszystkie przestrzenie są przygotowywane zgodnie z odgórnymi rozporządzeniami Głównego Inspektora Sanitarnego. Koncentrujemy się na tym, by targi były bezpieczną formą spotkań. Zadbamy o częste dezynfekowanie klamek, blatów, krzeseł, będą w wielu miejscach dostępne podajniki do dezynfekcji rąk. Ogromna przestrzeń umożliwia zachowanie odpowiedniego dystansu między uczestnikami spotkań, a bardzo duża kubatura obiektu i zarządzanie systemem wentylacji poprzez rozbudowane narzędzie, jakim jest BMS  (Building Management System)  zapewniają pracę w trybie stuprocentowej wymiany powietrza. Jesteśmy przygotowani do automatycznego zliczania wchodzących, a nawet do mierzenia temperatury kamerami termowizyjnymi. 

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę