Grupa Azoty rozwija technologie oparte na skrobi termoplastycznej
Grupa Azoty SA jest pierwszą firmą w Polsce, która wprowadziła na rynek linię granulatów polimerowych biodegradowalnych i kompostowalnych. Nowa linia pod marką envifill powstała w oparciu o opracowaną w Grupie Azoty technologię otrzymywania skrobi termoplastycznej, która wytwarzana jest z materiałów bioodnawialnych i kompostowalnych i nie zawiera plastyfikatorów. Produkty envifill dedykowane są do przetwórstwa w technologii wytłaczania z rozdmuchem, wtryskiwania oraz do innych technologii, w tym technologii druku 3D.
Produkty linii envifill przeznaczone są do przetwórstwa metodami wytłaczania i wtryskiwania, przy użyciu konwencjonalnych urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, co jest ich niewątpliwym atutem. Wśród produktów powstających za pomocą tych technologii można wskazać chociażby na: folie, opakowania, doniczki, elementy urządzeń, które są zużywalne lub wymagają częstej wymiany, elementy zastawy stołowej, opakowania na kosmetyki. Wyroby z granulatów envifill formowane wtryskowo, cechują się unikatową estetyką powierzchni oraz stosunkowo niskim skurczem przetwórczym, czyli zmniejszeniem rozmiarów.
Przykładowo folie wytworzone z granulatów envifill mają wysoką wytrzymałość i elastyczność, aksamitną w dotyku strukturę, semi-transparentność o mlecznym odcieniu i charakterystycznym zapachu. Można je zgrzewać, stosując tradycyjne zgrzewarki do folii polietylenowych LDPE. Folie z granulatów envifill mogą być stosowane do wyrobu toreb zakupowych, worków na śmieci, szczególnie bioodpadów, folii agro oraz opakowań jednostkowych. Możliwe jest uzyskanie z granulatów envifill zarówno cienkich folii, poniżej 15μm , ale także grubszych, o bardzo wysokiej wytrzymałości.
Warto przypomnieć, że linia pilotażowo-produkcyjna do wytwarzania skrobi termoplastycznej o zdolnościach produkcyjnych 300 ton na rok została uruchomiona w Grupie Azoty S.A. w maju 2021 r. Wprowadzana obecnie linia granulatów polimerowych biodegradowalnych i kompostowalnych pod marką envifill została zbudowana na bazie tej właśnie skrobi termoplastycznej. Nowa linia jest więc kolejnym krokiem w stronę rozbudowy portfolio produktów biodegradowalnych od Grupy Azoty.
Opracowaną w Grupie Azoty SA skrobię termoplastyczną, na bazie której powstała linia envifill, wyróżnia przede wszystkim fakt, że może być wykorzystywana jako samodzielny polimer w niektórych zastosowaniach oraz jako baza lub dodatek do kompozycji polimerowych, biodegradowalnych lub kompostowalnych. I tak też, na bazie skrobi termoplastycznej – oprócz granulatów polimerowych – Grupa Azoty opracowała również ekologiczny klej termotopliwy, który może być stosowany jako spoiwo do produktów drewnopochodnych i celulozowych, co potwierdzono podczas testów u klientów. Klej nie zawiera formaldehydu, ani dodatków toksycznych.
Nie mam wątpliwości, że wprowadzenie nowej linii do naszej oferty to rewolucja na krajowym rynku granulatów, to również nasza kolejna technologia odpowiadająca na wymagania Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród klientów obserwujemy wzrost zainteresowania tworzywami biodegradowalnymi: to rynek z dużym potencjałem, stąd pewnie stawiamy kolejne kroki w kierunku rozwoju tego obszaru biznesu. Linia envifill to nasza odpowiedź na trendy związane z rozwojem zastosowań tworzyw termoplastycznych biodegradowalnych i kompostowalnych. Co kluczowe, udział składników bioodnawialnych w granulatach nowej linii może dochodzić nawet do 100%, a powstałe kompozycje nie zawierają plastyfikatorów – mówi Tomasz Hinc, prezes zarządu, Grupa Azoty SA.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– Odkąd rok temu uruchomiliśmy linię do wytwarzania skrobi termoplastycznej, regularnie otrzymujemy coraz większą liczbę zapytań o nasz produkt. Produkty marki envifill wytwarzane są ze składników roślinnych, biodegradowalnych i kompostowalnych. Ich rozkład w glebie lub kompoście zachodzi w obecności mikroorganizmów, wyłącznie do CO2, H2O i biomasy, bez pozostawiania mikroplastiku. Standardowo granulaty te są biodegradowalne i kompostowalne zgodnie z normą EN 13432, w czasie nie dłuższym niż 180 dni w kompostownikach domowych i nie dłużej niż 90 dni w kompostownikach przemysłowych. Nasze zaawansowane zaplecze technologiczne powoduje, że jesteśmy w stanie dostosować czas degradacji produktów w zależności od oczekiwań i potrzeb klienta – mówi dr Grzegorz Kądzielawski, Wiceprezes Zarządu, Grupa Azoty SA.
Konkretny czas przydatności wyrobów z linii envifill do użycia zależy od warunków użytkowania oraz składu kompozycji. W standardowych warunkach, w temperaturze pokojowej, bez bezpośredniego eksponowania na wysoką wilgotność i temperaturę, wyroby z granulatów envifill zachowują cechy użytkowe przez wiele lat.
Obecnie w ofercie Grupa Azoty SA ma granulaty: odmiany do wytłaczania – seria envifill F oraz envifill E, odmiany do przetwórstwa wtryskowego – seria envifill M, a także klej termotopliwy – envifill G oraz envifill GP.
Granulaty naturalnie zwykle mają mleczno-transparentną barwę i charakterystyczny, przyjemny zapach. Oferowane są odmiany zabarwione w masie lub w kolorach pochodzących od zastosowanych dodatków naturalnych, a także granulaty do zastosowań specjalnych np. wysokiej gęstości lub efektach designerskich.
Nowa linia zdobyła już pierwsze pozytywne recenzje z rynku. Kompozycje termoplastyczne envifill zostały nagrodzone na XXVI Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL 2022.
Źródło: Grupa Azoty