Grupa Azoty uruchomiła kolejną instalację kwasu azotowego stężonego

Grupa Azoty uruchomiła kolejną instalację kwasu azotowego Canva

Grupa Azoty uruchomiła nową instalację kwasu azotowego stężonego o zdolności produkcyjnej 40 tys. ton/rok, która zwiększa dotychczasowe moce produkcyjne o 100%. To już druga linia produkcyjna kwasu stężonego o stężeniu powyżej 98% w Tarnowie. Łączne moce produkcyjne w tarnowskiej spółce wynoszą już 80 tys. ton/rok. Grupa Azoty jest jedynym producentem kwasu azotowego stężonego w Polsce, stąd inwestycja ma duże znaczenie dla zabezpieczenia dostaw do produkcji wysokowartościowych chemikaliów.

Uruchomienie instalacji umacnia pozycję rynkową Grupy Azoty SA jako europejskiego lidera w segmencie dostawców surowców dla producentów nitrocelulozy, dodatków do paliw oraz branży syntezy substancji organicznych mających szerokie zastosowanie jako półprodukty do wysokowartościowych chemikaliów.

Pozwolenie na budowę drugiej linii produkcyjnej uzyskano w kwietniu 2020 r. Budowa trwała 2,5 r. Nakłady inwestycyjne wyniosły 57,1 mln zł, a ruch testowy instalacji potwierdzający uzyskanie projektowej zdolności produkcyjnej odbył się w pierwszej połowie grudnia ubiegłego roku.

– Nowa linia kwasu azotowego stężonego umacnia silną pozycję Grupy Azoty jako kluczowego dostawcy surowców m.in. w obszarze materiałów nitrujących. Nasz produkt dostarczany jest obecnie do ponad 30 odbiorców, w 20 krajach europejskich, a podwojenie mocy produkcyjnych istotnie zwiększa potencjał Grupy Kapitałowej w tym zakresie – mówi Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty SA.

Stężony kwas azotowy wytwarzany jest w procesie zatężania kwasu azotowego 60% metodą rektyfikacji ekstrakcyjnej. Kwas azotowy stężony kierowany jest w Europie do produkcji m.in. do pianek poliuretanowych, barwników, środków ochrony roślin, dodatków do paliw, które zmniejszają emisje spalin, oraz do innych syntez organicznych.

Źródło: Grupa Azoty 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę