Grupa Idea Getin Leasing rośnie szybciej niż rynek

SXC
Reklama
Reklama

Trzy pierwsze miesiące roku potwierdziły dynamiczny trend wzrostowy grupy leasingowej Idea Getin Leasing. Po rekordowych wynikach w 2016 r., Grupa zamknęła pierwszy kwartał br. na pozycji lidera branży. Z portfelem nowych umów o wartości 1,78 mld zł, Grupa zwiększyła udział w rynku (r/r) z 10,13 proc. do 11,95 proc.

Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że branża leasingowa sfinansowała w I kwartale 2017 r. inwestycje o wartości 15 mld zł, co oznacza 12,7-proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2016 r. Grupa Idea Getin Leasing z rekordowym wynikiem 1,78 mld zł sfinansowanych środków trwałych, po raz kolejny zajęła czołowe miejsce na podium.

Reklama

– Wyniki pierwszego kwartału wyraźnie wskazują na wzrost popytu inwestycyjnego. Wierzę, że jest to bardzo dobry prognostyk dla całej branży i Grupy Idea Getin Leasing, która rośnie zdecydowanie szybciej niż rynek. Sukcesu naszych spółek upatrujemy przede wszystkim w konsekwentnej realizacji strategii biznesowej oraz sprzyjającej koniunkturze gospodarczej, szczególnie w handlu detalicznym. Naszym motorem wzrostu jest przede wszystkim leasing pojazdów lekkich i środków transportu ciężkiego, w których posiadamy odpowiednio 13,27 proc. i 14,74 proc. udziału w rynku – podkreśla Marek Bauer, prezes zarządu Idea Leasing SA.

W I kwartale br. polscy przedsiębiorcy wyraźnie postawili na rozwój flot samochodów osobowych. W okresie od stycznia do marca 2017 r. Grupa Idea Getin Leasing zarejestrowała 16 306 pojazdów, stanowiących 1/5 część całego rynku (20,8 proc. z 78 320 sztuk). Trend ten widoczny jest także w segmencie samochodów dostawczych o masie do 3,5 t, gdzie Grupa obsłużyła blisko 1/3 wszystkich zarejestrowanych pojazdów (3 135 sztuk, czyli 32,1 proc. rynku).

W segmencie środków transportu ciężkiego i maszyn budowalnych Grupa Idea Getin Leasing sfinansowała pojazdy o wartości 632,72 mln zł, czyli aż o 38,7 proc. więcej niż przed rokiem, przy ujemnej dynamice całego rynku (-4,2 proc. r/r). Leasing pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 t wzrósł w Grupie do 87,9 mln zł, a ciągników siodłowych do 311,9 mln zł, na co wpłynął przede wszystkim rosnący eksport i kontynuacja wymiany przez transportowców używanego taboru na pojazdy nowe, zgodne z normą Euro 6. Kluczową rolę w tym segmencie odgrywa współpraca Idea Leasing SA z renomowanymi dostawcami, jak np. DAF, Iveco, Wielton, dzięki której spółka od 2009 r. utrzymuje w Polsce pozycję lidera w finansowaniu transportu ciężkiego.

Reklama

Obiecująco zapowiada się również leasing maszyn rolniczych, głównie za sprawą uruchomionych właśnie środków unijnych z perspektywy 2014-2020. Dynamika finansowania dla sektora technologii, obejmującego w Grupie Idea Getin Leasing maszyny rolnicze, wyniosła aż 49,4 proc. Tylko w pierwszych trzech miesiącach roku Grupa sfinansowała maszyny rolnicze i urządzenia produkcyjne o łącznej wartości 243,6 mln zł, czyli o ponad 80,5 mln zł więcej niż w analogicznym okresie 2016 r.


W kolejnych kwartałach br. eksperci ZPL prognozują wzrost inwestycji w segmencie transportu ciężkiego, pojazdów lekkich i IT. Doskonałe perspektywy rysują także w przypadku finansowania maszyn i urządzeń, które w I kwartale 2017 r. – po raz pierwszy od roku – zanotowały wysokie, dwucyfrowe dynamiki.

Źródło: Idea Leasing

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama