Idą ważne zmiany dla górnictwa. Podpisano porozumienie PGG

Reklama
Reklama

W skład Polskiej Grupy Górniczej wejdzie 11 kopalń i 4 zakłady. Spółkom energetycznym gwarantuje dostęp do bogatych zasobów węgla energetyczne, a zaangażowane w nową spółkę pieniądze pozwolą na poczynienie inwestycji zwiększających moce produkcyjne.

- Podpisane dziś porozumienie pozwala na zawarcie umowy inwestorskiej i powołanie do życia 1 maja Polskiej Grupy Górniczej (PGG). To efekt wielu miesięcy negocjacji, które w finale doprowadziły do pogodzenia interesów inwestorów z branży energetycznej, banków oraz strony społecznej – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Reklama

Minister podkreślił, że Polska Grupa Górnicza to organizm zbudowany na zdrowym kompromisie. - Założenia biznesplanu sprawiają, że jego utworzenie jest uzasadnione zarówno ekonomicznie jak i społecznie - wyjaśnia.

Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Grzegorz Tobiszowski z kolei zaznacza, że dzięki zrozumieniu ze strony związków zawodowych, zostanie zrealizowany plan inwestycyjny. – Pozwoli to osiągnąć efekt ekonomiczny satysfakcjonujący inwestorów i przynoszący zyski – dodaje.

Reklama

Biznesplan PGG zakłada utrzymanie kosztów produkcji węgla pod ścisłą kontrolną inwestorską i społeczną oraz osiągnięcie rentowności w ciągu najbliższych dwóch lat.

Powołanie do życia PGG to bardzo ważny, ale dopiero pierwszy etap porządkowania i restrukturyzacji branży węgla kamiennego w Polsce. Na rządowy plan dla górnictwa składa się uregulowanie rynku sprzedaży węgla, ograniczenie konkurencji cenowej między spółkami wydobywczymi, wprowadzenie uregulowań prawnych, które pozwolą na obniżenie kosztów wydobycia oraz restrukturyzacja kosztowa w każdej ze spółek górniczych.

Źródło: Ministerstwo Energii

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama