Igus w poszukiwaniu innowacyjnych zastosowań polimerowych łożysk ślizgowych

Igus w poszukiwaniu innowacyjnych zastosowań polimerowych Canva

Igus przyjmuje zgłoszenia do nagrody manus 2023, którą specjalista od tworzyw sztucznych, wręcza co dwa lata już od 20 lat. Nagroda honoruje najbardziej kreatywne, ekonomiczne i zrównoważone zastosowania łożysk ślizgowych z tworzyw sztucznych w aplikacjach przemysłowych. W 2021 padła rekordowa liczba uczestników wynosząca 582 zgłoszenia z 41 krajów. Zwycięzcy złotej, srebrnej, brązowej i zielonej nagrody manus otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości do 5000 euro.

Niezależnie od tego, czy jest to śmieciarka, maszyna pakująca czy siedzenie samolotu: inżynierowie coraz częściej używają łożysk ślizgowych wykonanych z wysokowydajnych tworzyw sztucznych. Zalety są oczywiste: polimerowe łożyska są lżejsze niż metalowe, poprawiają wydajność energetyczną, nie wymagają dodatkowych smarów dzięki wbudowanym smarom stałym, a tym samym chronią środowisko.

Powiązane firmy

– Zawsze jesteśmy zaskoczeni zastosowaniami, w których nasze łożyska polimerowe są obecnie wykorzystywane w różnych branżach – mówi Tobias Vogel, dyrektor generalny ds. łożysk ślizgowych i technologii liniowej w igus. – Aby promować ten pozytywny rozwój i nagradzać innowacyjnych inżynierów, honorujemy nagrodą manus, najbardziej unikatowe zastosowania polimerowych łożysk ślizgowych w aplikacjach przemysłowych.

Użytkownicy mogą teraz ubiegać się o nagrodę manus 2023. Igus przyjmuje zgłoszenia do 10 lutego 2023 r. Wszystko jest możliwe  od aplikacji seryjnych po elementy niestandardowe. Jedyna reguła: wymagany jest co najmniej jeden gotowy prototyp. Jury złożone z ekspertów ze świata nauki, przemysłu i mediów specjalistycznych przyzna następnie cztery nagrody o wartości do 5000 euro: złoty, srebrny i brązowy oraz zielony manus za najbardziej zrównoważone zastosowanie. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas targów Hannover Messe 2023.

Grafika

Firma igus jest gospodarzem nagrody manus od 20 lat  w tym roku będzie miała miejsce już jedenasta edycja. W ostatnich latach w konkursie wzięło udział ponad 3000 kandydatów z całego świata. 10. rocznica przyznania nagrody odbyła się w 2021 r. i osiągnęła rekordową liczbę 582 zgłoszeń z 41 krajów. Złoty manus został przyznany firmie Kässbohrer Geländefahrzeug AG. W czterech oscylujących osiach pojazdu gąsienicowego PowerBully producent pojazdu pożegnał podatne na zabrudzenia oraz wymagające konserwacji metalowe łożyska ślizgowe i zamiast tego zdecydował się na polimerowe tuleje łożysk ślizgowych typu iglidur TX1.

Do tego zastosowania firma igus wyprodukowała i przetestowała tuleje polimerowe o niespotykanych wcześniej wymiarach. Finbin otrzymał zieloną nagrodę manus. Fińska firma opracowała kosz na śmieci, który wykorzystuje energię słoneczną do kompresowania odpadów. Odporne na zabrudzenia i bezsmarowe łożyska ślizgowe wykonane z trybologicznie zoptymalizowanego tworzywa sztucznego iglidur G są stosowane we włazie, pedałach i połączeniu przekładni kosza na śmieci. 

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę