Wyjątkowo kompaktowe nowe łożysko wieńcowe igus

Wyjątkowo kompaktowe nowe łożysko wieńcowe igus igus

Wymagania dotyczące komponentów maszyn stają się coraz bardziej rygorystyczne: instalowanie napędów i umożliwianie ruchów nawet w najmniejszych przestrzeniach montażowych to wyzwanie, przed którym stoją firmy w wielu obszarach przemysłu. Teraz firma igus rozszerzyła swoją ofertę łożysk wieńcowych PRT-04, aby dokładnie pasowała do tych wymagań – z wyjątkowo kompaktowym łożyskiem wieńcowym dla jeszcze większej oszczędności miejsca.

Oszczędność miejsca i masy produktu bez poświęcania niezawodności działania, a jednocześnie wyeliminowanie smarowania – to właśnie potrafi igus PRT-04 micro. W ten sposób igus dodaje do swojego asortymentu wyjątkowo małe łożysko wieńcowe, które jest również niezwykle wytrzymałe na zużycie. PRT-04 micro ma średnicę zewnętrzną 60 mm – najmniejszy rozmiar montażowy wśród łożysk wieńcowych igus PRT.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Jakościowe parametry produktu

Składa się z trzech aluminiowych pierścieni i nowo opracowanego elementu ślizgowego wykonanego ze sprawdzonego trybopolimeru iglidur J, które działa szczególnie dobrze na aluminium, zapewniając dobre współczynniki zużycia, niski współczynnik tarcia i długą żywotność. Charakteryzuje się również niską absorpcją wilgoci i dobrą odpornością chemiczną. Jest również możliwe zastosowanie innych materiałów wykonania, w zależności od indywidualnych wymagań klienta. Podobnie jak wszystkie łożyska igus, PRT-04 micro jest w 100% bezsmarowe, a zatem niewrażliwe na brud, kurz i wilgoć.

– Aluminium z tworzywem sztucznym ma dwie decydujące zalety konstrukcyjne: jest lekkie, a jednocześnie stabilne. Dzięki temu, pomimo niewielkich rozmiarów, PRT-04 micro może konkurować z porównywalnymi produktami na rynku i przenosić duże obciążenia (do 3500 N) w kierunku osiowym, mimo że jest znacznie bardziej kompaktowe – mówi Fabian Wieking, manager produktu łożysk wieńcowych PRT w firmie igus.

Pozwala to na płynne ruchy wahliwe i obrotowe nawet w mniejszych przestrzeniach montażowych, dając początek wielu możliwym zastosowaniom. Niska masa jest bardzo istotna we wszystkich branżach. Możliwe zastosowania to małe, ruchome instalacje oświetleniowe – tak zwane ruchome głowy – lub wysuwane stoliki w pociągach i samolotach, także zastosowania motoryzacyjne i wiele, wiele innych.

Niska masa jest benefitem pod względem zużycia paliwa, w przypadku aplikacji w pojazdach. Mniejszy ciężar oznacza mniejsze zużycie – a tym samym kolejny sposób na osiągnięcie celu, jakim jest zwiększony stopień zrównoważonego rozwoju. Wyeliminowanie środków smarnych również stanowi wartość dodaną: konserwacja sprzętu kosztuje czas i pieniądze. Stałe smary w materiale iglidur nie tylko oznaczają, że łożysko wieńcowe działa bez konieczności stosowania smarów i olejów, ale także eliminują potrzebę konserwacji – a wszystko to sprawia, że łożysko wieńcowe jest wyjątkowo trwałe. Kolejną zaletą jest to, że PRT-04 micro jest częścią gotową do montażu, którą można po prostu przykręcić i zacząć używać. Nie trzeba we własnym zakresie projektować i wykonywać opraw montażowych.

Od 2019 r. firma igus oferuje użytkownikom serię łożysk wieńcowych PRT-04 – rozbudowany i stale rozwijający się system modułowy opracowany specjalnie do umożliwiania ruchów w ograniczonej przestrzeni. Składa się z różnych rozmiarów, wariantów i specjalnych akcesoriów, jak np. ograniczniki kąta obrotu, piny centrujące do bezpośredniego przykręcenia napędu, uzębienie zewnętrzne lub wewnętrzne do współpracy z paskiem zębatym lub kołem napędowym.

Pomoc od eksperta 

Ekspert PRT służy pomocą w doborze odpowiedniego łożyska: wprowadzenie zaledwie kilku parametrów dotyczących gabarytu, obciążenia, prędkości i środowiskowych warunków pracy (temperatura, zabrudzenia, wilgoć) pozwala konfiguratorowi znaleźć właściwe łożysko wieńcowe do indywidualnej aplikacji klienta i tym samym obliczyć oczekiwaną żywotność – a wszystko za pomocą jednego narzędzia… w 5 minut. Żywotność produktów igus jest regularnie sprawdzana we własnym laboratorium testowym firmy igus o powierzchni 3800 m2. Zebrane tam dane są zintegrowane z konfiguratorem PRT, co pozwala na wiarygodne oszacowanie żywotności łożyska wieńcowego.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę