Indeks PMI kolejny miesiąc z rzędu ze wzrostem

Toyota
Reklama
Reklama

Po gwałtownych spadkach indeksu PMI wiosną tego roku, będącymi następstwem wprowadzonego lockdownu w polskiej gospodarce, teraz indeks ten stopniowo pnie się w górę. Wskaźnik PMI przekroczył w lipcu próg 50 pkt.

Indeks PMI wzrósł trzeci raz z rzędu i wyniósł 52,8 pkt. wobec 47,2 pkt. przed miesiącem. Wskazuje to na wzrost aktywności gospodarczej w Polsce, a tempo wzrostu nowych kontraktów było najszybsze od lipca 2018 r.

Reklama

Miesięczny wzrost głównego wskaźnika (+5,6 pkt proc.) był jednym z silniejszych w historii badań. Był to jednocześnie zdecydowanie lepszy wynik od oczekiwań analityków. Poprawa wskaźnika w innych państwach naszego regionu, tj. w Czechach i na Węgrzech była zdecydowanie wolniejsza, odpowiednio o +2,1 oraz +3,4 pkt proc.

W ogólnej ocenie IHS Markit w lipcu warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym uległy poprawie. Znoszenie ograniczeń zaowocowało wznowieniem  działalności przedsiębiorstw, dzięki czemu wzrosły: produkcja, nowe zamówienia, eksport oraz aktywność zakupowa.

Reklama

Wzmożony napływ nowych zleceń odnotowano zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych. Z drugiej zaś strony, w lipcu br. pomimo poprawy produkcji przemysłowej kontynuowany był zniżkowy trend poziomu zatrudnienia. Warto tu jednak zaznaczyć, że rozpoczął się on długo przed wybuchem pandemii, a obecne tempo jego redukcji było najwolniejsze od pięciu miesięcy.

Źródło: www.gov.pl

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama