Innowacje w energetyce – oczyścić i rewitalizować

PixaBay
Reklama
Reklama

- Innowacje, także te w sektorze energetycznym, to proces ewolucyjny a nie rewolucyjny. Dlatego jesteśmy pewni, że wsparcie dla sektora węglowego potrzebne będzie jeszcze długo - uważa Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu Rafako.

Raciborska firma Rafako dostarcza rozwiązania dla sektora energetyki węglowej, przede wszystkim kotłów dla elektrociepłowni i spalarni.

- Wydawałoby się, że zmiany legislacyjne i unijna polityka wspierania i rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz redukcji emisji, będzie dla energetyki węglowej początkiem końca. W wielu sytuacjach ta sytuacja postrzegana jest jako bodziec do rozwoju i opracowywania innowacji, które pozwolą energetyce węglowej znaleźć swoje miejsce na mapie świata w najbliższych latach - dodaje prezes zarządu Rafako.

Reklama

Coraz czyściej
Nowe regulacje dotyczące spalin tworzą duże zapotrzebowanie na technologię ich oczyszczania. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się instalacje odsiarczania i odazotowywania oraz te zmniejszające ilość pyłów.

- Polska ma najgorsze powietrze w całej Unii Europejskiej. Choć głównymi winowajcami są przestarzałe silniki diesla i domowe piece, tak zwane kopciuchy, to energetyka przemysłowa oparta na węglu jest temu współwinna - komentuje Mariola Kobylańska-Pawlisz, kierownik Działu Innowacji Technologii Oczyszczania Spalin w Rafako. - Dlatego instalacja stosownych urządzeń odpylających pozwoli ograniczyć to źródło zanieczyszczenia powietrza i stanowić będzie impuls dla całego społeczeństwa do szukania sposobów na zmniejszanie szkodliwych emisji.

Specjaliści z Rafako zwracają uwagę, że w tej chwili dostępnych jest wiele rozmaitych filtrów wykorzystujących odmienne technologie.

- Najefektywniejsze są oczywiście filtry workowe, dzięki którym jesteśmy w stanie uzyskać emisję pyłu poniżej 5mg/Nm3. Wciąż udoskonalamy nasze produkty np. łącząc zalety filtra workowego oraz elektrofiltru w postaci tzw. filtra hybrydowego. To rozwiązanie można przy niewielkich zmianach konstrukcyjnych stosować również do oczyszczania spalin z innych zanieczyszczeń np. dwutlenku siarki, rtęci - mówi Mariola Kobylańska-Pawlisz z Rafako.

Zastosowanie nowoczesnych, wysokosprawnych układów oczyszczania spalin pozwala znacznie przedłużyć żywotność instalacji węglowych. Zamiast wygaszać obiekty, które nie spełniają norm, możliwe jest zamontowanie instalacji oczyszczających, co pozwoli im działać dalej, a dzięki produkowanej mocy, dłużej zapewniać amortyzację w okresie transformacji energetyki z węglowej na odnawialną.

Rozwiązać wyzwania energetyczne
Jednak energetyka to nie tylko instalacje do produkcji prądu. Jednym z ważniejszych wyzwań jest zaspokojenie potrzeb grzewczych, szczególnie w niewielkich miejscowościach, gdzie dostawcy ciepła z jednej strony cierpią z powodu skracającego się okresu grzewczego, a z drugiej muszą się dostosować do nowych norm ekologicznych.
Innym wyzwaniem z jakim muszą mierzyć się polskie gminy, jest gospodarowanie odpadami. W obu tych przypadkach z pomocą przychodzą technologie opracowane przez Rafako.

- Jesteśmy na etapie testowania wysp poligeneracyjnych. Są to instalacje, które umożliwiają pozyskiwanie gazu z odpadów organicznych i poprawę jego jakości tak, by był funkcjonalnie nieodróżnialny od gazu ziemnego. Tym samym spółka energetyczna, która zainwestuje w tę technologię, z konsumenta staje się jednym z producentów gazu - komentuje Witold Rożnowski, dyrektor Centrum Badań i Rozwoju Rafako. - Zimą obniża swój koszt działania, gdyż część zużywanego paliwa produkuje we własnym zakresie. Latem może je odsprzedawać do miejskiej sieci gazowej lub przeznaczyć lokalnie do tankowania pojazdów zasilanych LNG/CNG. To sytuacja, w której wygrywają wszyscy.

Reklama

Innowacyjna branża
Zdaniem dyrektora Centrum Badań i Rozwoju Rafako to właśnie wyspy poligeneracyjne wyznaczają kierunek rozwoju dla całej branży energetycznej.

- Świat się zmienia i nie ma sensu udawać, że jest inaczej. Energetyka będzie musiała być coraz czystsza i przyjazna środowisku, a maksymalne wykorzystanie odpadów jest jednym z najlepszych sposobów by to osiągnąć - podsumowuje ekspert.

Źródło: Rafako

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama