Innowacje w wydaniu polsko-fińskim

PixaBay
Reklama
Reklama

Wymiana doświadczeń w projektowaniu i prowadzeniu polityki innowacyjnej to główny cel polsko-fińskiego seminarium. Konferencja z udziałem wiceminister Jadwigi Emiliewicz, przedstawicieli fińskiego Ministerstwa Zatrudnienia i Gospodarki oraz VTT - Fińskiego Instytutu Badań Technicznych odbyła się na początku lutego w siedzibie Ministerstwa Rozwoju.

Seminarium było okazją do wymiany doświadczeń dotyczących reorganizacji instytutów badawczych, współpracy nauki z biznesem oraz perspektywy kooperacji partnerów z obu krajów. Celem seminarium było również zintensyfikowanie współpracy pomiędzy polskimi i fińskimi instytutami badawczymi, przedsiębiorstwami oraz wypracowanie propozycji wspólnych projektów. Spotkanie otworzyły podsekretarz stanu w MR Jadwiga Emilewicz oraz Hanna Lehtinen ambasador Finlandii w Polsce.

Reklama

Wiceminister Emilewicz podkreśliła polskie ambicje w obszarze kształtowania rynku, który opiera się na innowacyjności i potencjale badawczo-rozwojowym. Omówiła również priorytety polityki innowacyjności i polityki przemysłowej na najbliższe lata. Odniosła się także do roli współpracy, tworzenia dynamicznego ekosystemu i otoczenia dla innowacyjnych przedsiębiorstw oraz roli edukacji w pobudzaniu kreatywności i innowacyjności obywateli.

Ambasador Lehtinen zwróciła uwagę na rolę współpracy polsko-fińskiej oraz na znaczenie polskiego rynku dla fińskiej gospodarki. Przypomniała również jak wiele fińskich firm realizuje swoje inwestycje w Polsce. Wskazała także na rosnące zainteresowanie Polaków tematyką innowacyjności w Finlandii.

Reklama

Natomiast Jouko Soukas, wiceprezydent VTT zaprezentował Finlandię jako kraj naukowców i inżynierów, naród wszechstronnie wykształcony, angażujący znaczne kapitały prywatne w B+R. Wskazał, że firmy inwestujące w innowacje przełomowe notują na ogół 2-3 krotnie wyższą sprzedaż. Zaprezentował również VTT jako kompetentnego partnera dla przedsiębiorstw prowadzących badania i prace rozwojowe oraz pracujących na nowymi produktami i modelami biznesowymi.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama