Innowacje wzmacniają PKN Orlen

Innowacje wzmacniają PKN Orlen Pixabay

PKN Orlen, podczas Open Innovation Day, międzynarodowego wydarzenia, w którym udział wzięły start-upy i duże międzynarodowe przedsiębiorstwa, zaprezentował swój system wspierania innowacji. Jednym z tematów tegorocznej edycji był wpływ innowacji na rozwój i wzrost konkurencyjności firm.

Podczas wydarzenia zaprezentowano kluczowe elementy ekosystemu innowacji: począwszy od Orlen Skylight accelerator, przez Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku, po korporacyjny Fundusz Orlen Venture Capital.

PKN Orlen od lat skutecznie rozbudowuje swój ekosystem innowacji. Z sukcesem rozwijamy nowe technologie oraz własne produkty dzięki nowoczesnemu zapleczu badawczo-rozwojowemu, doskonaleniu narzędzi pozwalających na budowanie relacji biznesowych z innowatorami i podmiotami technologicznymi, a także współpracy z nauką oraz kreowaniu innowacji pracowniczych. Zgodnie z założeniami strategii Grupy Orlen2030, przez najbliższe 10 lat zamierzamy przeznaczać na działalność R&D średnio 300 mln złotych rocznie – powiedziała Patrycja Panasiuk, zastępca dyrektora wykonawczego Obszaru Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich PKN Orlen.

Dzięki programowi akceleracyjnemu Orlen Skylight accelerator młode technologiczne firmy z Polski i zagranicy mają możliwość współpracy ze spółkami z Grupy Orlen i realizacji wspólnych przedsięwzięć biznesowych. Podczas wydarzenia przedstawiono dotychczasowe efekty uruchomionego w lipcu 2021 r. programu Orlen Skylight Accelerator. W ramach 4 z 11 rund akceleracyjnych przeprowadzono nabór dla 70 wyzwań technologicznych odpowiadających na aktualne potrzeby biznesowe PKN Orlen. Otrzymano ponad 260 zgłoszeń, spośród których wybrano 12 start-upów do pilotażowych wdrożeń, w tym np. w obszarze automatyzacji procesów na stacjach paliw, obszarze recyklingu, rozwiązań IoT w logistyce czy sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych. Uruchomienie kolejnej, piątej rundy programu zaplanowano na początek czerwca.

Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku jest ośrodkiem umożliwiającym budowanie w ramach Grupy Orlen nowych kompetencji w obszarach technologii „jutra”, takich jak np. wodór, zielona energia czy biotworzywa. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Rozwoju Petrochemii i wpisuje się w strategię Orlen2030 zakładającą wzrost zaangażowania w badania, rozwój i innowacje.

Orlen VC to największy w Polsce korporacyjny fundusz venture, który w ciągu najbliższych 10 lat planuje zainwestować ok. 100 mln euro w spółki technologiczne, oferujące przełomowe i innowacyjne rozwiązania. Fundusz VC to kolejny ważny etap rozwoju biznesu w obszarze innowacyjnych technologii, niezbędnych dla funkcjonowania Grupy Orlen w kolejnych latach.

Wraz z pozycją biznesową PKN Orlen na rynku centralnej i środkowej Europy tworzymy wartość dodaną dla naszych spółek portfelowych. Doskonale rozumiemy biznes, wyzwania i potrzeby spółek technologicznych na wczesnym etapie rozwoju. Dlatego poza zaangażowaniem kapitałowym, wspieramy nasze spółki portfelowe merytorycznie, zapewniając dostęp do infrastruktury koncernu oraz wsparcie najlepszych ekspertów z Grupy Orlen, wzmacniając tym samym dalszy ich rozwój i komercjalizację innowacyjnych technologii – powiedziała Anna Pieniążek, prezes Funduszu Orlen VC.

Podczas panelu dyskusyjnego, w którym wzięli udział przedstawiciele PKN Orlen, Google, Microsoft, Siemens oraz start-upu CHINGS.CO, rozmawiano o skutecznym pozyskiwaniu nowatorskich rozwiązań w oparciu o model otwartych innowacji, roli korporacyjnych akceleratorów i funduszy VC/CVC w procesie przyciągania najlepszych inżynierów, naukowców i budowania atrakcyjnego środowiska dla tworzenia i rozwoju startupów w Polsce.

Źródło: PKN Orlen

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę