Innowacyjność KGHM została doceniona

Innowacyjność KGHM została doceniona KGHM

Miedziowy gigant został laureatem Złotego Lauru Super Biznesu 2022 w kategorii „Innowacyjność”. Kapituła doceniła pionierskie działania KGHM w rozwój energetyki jądrowej w Polsce. Nagroda została wręczona podczas uroczystej gali w Warszawie.

KGHM jako pierwszy w kraju złożył do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek dotyczący wdrożenia małych reaktorów modułowych (SMR). Dokument dotyczy oceny technologii i rozwiązań technicznych. Miedziowy gigant pracuje nad inwestycją wspólnie z amerykańską firmą NuScale. Inwestycja w SMR jest ściśle związana ze strategicznym obszarem energii i Polityką Klimatyczną KGHM, w której zadeklarowano osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

KGHM Polska Miedź SA jako jeden ze światowych liderów produkcji miedzi i srebra świadomie rozwija swoją działalność w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu. W 2021 r. spółka przyjęła ambitną Politykę Klimatyczną i zapowiedziała Program Dekarbonizacji Grupy Kapitałowej KGHM, w którym określone zostaną całościowe nakłady inwestycyjne związane z realizacją działań ograniczających poziom emisji gazów cieplarnianych.

Gala

Redukcja emisji gazów cieplarnianych i dywersyfikacja źródeł energii to elementy transformacji miedziowego giganta. KGHM planuje do 2030 r. połowę zużywanej energii dostarczyć ze źródeł własnych, w tym z odnawialnych źródeł energii.

Spółka ma własne niskoemisyjne źródła wytwórcze i prowadzi projekty fotowoltaiczne. Zaangażowała się również w rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych. Firma jest także krajowym pionierem w obszarze energetyki jądrowej. W lutym tego roku KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale – dostawcą technologii SMR – małych reaktorów jądrowych. Czysta energia z pierwszej elektrowni tego typu ma zasilić oddziały produkcyjne miedziowej spółki jeszcze w tej dekadzie.

Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. To przełomowe rozwiązanie jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych, uzyskało zatwierdzenie Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego USA.

Gala

Aktualnie przygotowywane jest studium wykonalności przedsięwzięcia. Natomiast w lipcu 2022 r. Polska Miedź jako pierwsza w Polsce spółka zwróciła się do prezesa PAA z wnioskiem o wydanie tzw. opinii ogólnej, która ma rozstrzygnąć, czy reaktor dostawcy technologii spełnia polskie wymagania bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Wyróżnienia trafiają do osób, instytucji oraz firm za działalność przynoszącą szczególne korzyści polskiej gospodarce oraz za osiągnięcia sprzyjające rozwojowi rodzimej przedsiębiorczości. W tym roku kapituła konkursu już po raz dziewiąty wręczyła nagrody w 9 kategoriach, m.in. takich jak: osobowość roku, innowacyjność, CSR czy wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i promocja Polski na świecie.

Źródło: KGHM

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę