Innowacyjny zakład Terra Electrorecycling już otwarty
15 kwietnia 2024 r. spółka Terra Electrorecycling, wchodząca w skład Grupy Elemental, otworzyła w Grodzisku Mazowieckim jeden z najnowocześniejszych w Polsce zakładów przetwarzania elektroodpadów. Zdaniem przedstawicieli spółki umocni on jej pozycję w regionie oraz poszerzy zakres i skalę działalności. To również dobra wiadomość dla lokalnej społeczności, która może liczyć na nowe miejsca pracy oraz rozwój swojej miejscowości.
Nowoczesny zakład w Grodzisku Mazowieckim
Nowa instalacja umożliwi przetworzenie 100 lodówek w ciągu godziny niezależnie od rodzaju czynnika chłodniczego, który został zastosowany przy budowie urządzenia. Warto zaznaczyć, że starsza technologia pozwalała na przetworzenie 60 lodówek freonowych lub 30 pentanowych w ciągu 60 minut. Urządzenia chłodnicze będą podlegały rozdrabnianiu mechanicznemu, pozostałe elektroodpady będą demontowane ręcznie. Docelowa wydajność nowego zakładu wyniesie 70 tys. ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego rocznie, spośród których lodówki stanowić będą 20 tys. ton. Wykonawcą instalacji jest niemiecka firma URT.
– Decyzja o budowie nowej instalacji podyktowana była przede wszystkim zmianą technologii produkcji lodówek. Dziś, w naszej części Europy, na rynek wprowadzane są głównie lodówki pentanowe, które zastąpiły swoje freonowe poprzedniczki. Nasza najnowsza technologia jest w pełni przystosowana do przetwarzania pentanu i odzyskiwania surowców z nowoczesnych lodówek – zapewnia Anna Kostro, członek zarządu Grupy Elemental ds. Recyklingu Elektroodpadów
Wydajny recykling cennych surowców
Przetwarzanie tych urządzeń będzie podzielone na kilka etapów. W pierwszym sprzęt zostanie przygotowany i zmielony. Następne kroki to odsysanie gazówi separacja surowców, które na końcu zostaną poddane odpowiedniej oceniei klasyfikacji.
– Przewidujemy, że aż 99% przetwarzanych w naszym zakładzie elektroodpadów zostanie ponownie wykorzystane. Surowce, które otrzymujemy w procesie odzyskiwania, trafią do największych hut, odlewni, recyklerów i producentów paliw alternatywnych w kraju i za granicą. Powstanie tej instalacji umożliwi odzyskanie najczystszych surowców wysokiej jakości, takich jak stal czy metale kolorowe – podsumowuje Sebastian Królik, prezes spółki Terra.
Dalszy rozwój regionu
Inwestycja w Grodzisku Mazowieckim niesie za sobą szereg korzyści lokalnej społeczności. Otwarcie zakładu może przyczynić się m.in. do wzrostu gospodarczego i powstania nowych miejsc pracy.
– W nowej hali będzie pracować ok. 40 osób na dwie zmiany. Przewidujemy jednak, że wraz z rozwojem firmy, wzrośnie zapotrzebowanie na siłę roboczą, w efekcie czego uruchomimy trzecią zmianę i zatrudnimy nowych pracowników – mówi Sebastian Królik.
Mazowiecka inwestycja może także korzystnie wpłynąć na środowisko – zarówno w skali makro, poprzez ogólną działalność spółki, jak i w skali mikro, poprzez montaż kontenerów na elektroodpady na terenie powiatu grodziskiego.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Ekologiczna edukacja
Mieszkańcy Grodziska i okolic już od lipca 2023 roku mogą w łatwy i bezpieczny dla środowiska sposób pozbywać się zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Mają przy tym pewność, że każdy odpad zostanie bezpiecznie zdemontowanyi przekazany do odzysku, a następnie poddany recyklingowi. Spółka Terra Recycling ma w planach rozstawienie kolejnych pojemników w regionie.
– Zachęcamy przedstawicieli władz samorządowych do współpracy przy projekcie montowania pojemników na elektrośmieci Terra Recykling na terenie okolicznych gmin. Troska o środowisko to nasza wspólna sprawa i tylko współpraca firm, władz i mieszkańców doprowadzi do realnej zmiany – apeluje Sebastian Królik.
Na terenie Grodziska Mazowieckiego i ościennych miejscowości dotychczas zostało rozlokowanych kilkadziesiąt kontenerów na elektroodpady, przede wszystkim na drobną elektronikę.
Źródło: Terra Electrorecycling