Inteligentny kask może uratować życie
Polska firma Cybercom stworzyła inteligentny kask, który nie tylko będzie chronił przed urazami głowy, ale również powiadomi o wypadku bądź innym zdarzeniu, które może zagrażać zdrowiu lub życiu pracownika budowy czy innego potencjalnie niebezpiecznego miejsca.
Kask wyposażono w mikrokontroler z GPS-em, akcelerometrem, czujnikiem temperatury i modułem łączności bezprzewodowej. Czujniki zbierają informacje, które następnie są przekazywane do aplikacji zainstalowanej np. na telefonie przełożonego. Czujniki monitorują, czy pracownik założył kask, wykrywają nagłą zmianę jego pozycji oraz sprawdzają, czy nie znajduje się on na niedozwolonej dla siebie wysokości. W kasku wykorzystano prosty router (oparty na Intel NUC), który poprzez sieć bezprzewodową LoRa łączy kaski z aplikacją umiejscowioną w środowisku chmurowym.
– Kask może ratować życie pracowników na budowie, ponieważ skraca czas potrzebny do udzielenia pierwszej pomocy, do wykonania pierwszego rozpoznania tego, co się zdarzyło, w ogóle poinformowania osób o wystąpieniu danego zdarzenia. Takim zdarzeniem może być zarówno upadek, jak i uderzenie, potrącenie, wstrząsy. Wszelkiego rodzaju sytuacje, które potencjalnie są groźne dla zdrowia pracowników – mówi Rafał Rudnicki z firmy Cybercom.
Inteligentny kask czerpie z technologii przeznaczonych dla internetu rzeczy. Jego działanie opiera się na zestawie wielu sensorów połączonych w układ generujący informacje i wysyłający je za pomocą sieci bezprzewodowej. Rozwiązanie jest zoptymalizowane pod kątem zużycia baterii, dzięki czemu może działać kilka tygodni na jednym ładowaniu. Za przechowywanie i przetwarzanie danych odpowiada część serwerowa, a zwieńczeniem systemu jest aplikacja mobilna dla kierownictwa sprawującego nadzór nad daną budową. To na aplikację mobilną wysyłane są powiadomienia, dotyczące używanych kasków. Pewnym ograniczeniem może być jedynie konieczność zapewnienia w miejscu pracy łączności bezprzewodowej wi-fi.
Rozwiązanie jest już dostępne na rynku. Kask jest już oferowany zainteresowanym przedsiębiorstwom jako gotowe rozwiązanie. Jego cena zależy od wielkości zamówienia.
Według amerykańskiej organizacji dbającej o Bezpieczeństwo i Higienę Pracy (OSHA), rocznie co dziesiąty pracownik budowy ulega wypadkowi. Z kolei według raportu Głównego Urzędu Statystycznego to właśnie w budownictwie i transporcie dochodzi do największej liczby śmiertelnych wypadków w czasie pracy. Z tych danych wynika, że w pierwszych trzech kwartałach tego roku na budowach zgłoszono 3,4 tys. wypadków, ich następstwem była śmierć 31 osób. W całym ubiegłym roku było to 5,4 tys. zdarzeń z 52 ofiarami śmiertelnymi.
Źródło: Newseria/Cybercom