Jak efektywnie przezbrajać urządzenia przy pomocy pokręteł szybkomocujących
W aktualnych realiach rynkowych zakłady produkcyjne prześcigają się w efektywności oraz elastyczności produkcji. W procesie produkcyjnym jednym z czynników, od którego są uzależnione powyższe parametry, jest czas potrzebny do przezbrojenia urządzenia, czy też całej linii produkcyjnej. Mogą w tym pomóc pokrętła szybkomocujące.
Najbardziej popularnym połączeniem rozłącznym w maszynach i urządzeniach jest połączenie gwintowe. Pozwala ono na bezluzowe i solidne złączenie dwóch lub więcej elementów. W zastosowaniach wymagających częstego i szybkiego mocowania/zwalniania podstawowe połączenie gwintowe typu śruba/nakrętka może okazać się niedostatecznie funkcjonalne, gdyż konieczność stosowania dodatkowego narzędzia (klucz) znacznie ogranicza jego efektywność. Dodatkową wadą takiego rozwiązania jest czas potrzebny do ustawienia tego typu połączenia.
Powyższe ograniczenia można zminimalizować za pomocą pokręteł szybkomocujących. Pokrętło w tym przypadku pełni funkcję nakrętki wyposażonej w część chwytną, eliminującą konieczność stosowania dodatkowego narzędzia do obsługi. Natomiast sama nakrętka, oprócz gwintowanego otworu w osi, posiada dodatkowy otwór gładki o średnicy nieco większej od średnicy zewnętrznej gwintu.
Otwór ten jest wykonany pod niewielkim kątem w stosunku do osi gwintu, co umożliwia swobodne nasunięcie takiej nakrętki na śrubę. Po dosunięciu do powierzchni dociskanej, powierzchnia oporowa pokrętła wymusza zasprzęglenie się pozostałej w otworze części gwintu ze śrubą, a do całkowitego dokręcenia powstałego w ten sposób połączenia gwintowego pozostaje już tylko pół obrotu pokrętła.
Tego typu połączenia wymagają spełnienia dwóch warunków:
- Powierzchnia oporowa musi być prostopadła do osi gwintowanego trzpienia.
- Długość gwintowanego trzpienia musi być większa lub równa wysokości całkowitej pokrętła.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Aktualnie w ofercie Elesa+Ganter występują trzy modele pokręteł szybkomocujących:
- GN 6303.1 – rozmiary gwintu od M5 do M12; materiał – stal oksydowana.
- GN 6336.3 – rozmiary gwintu od M8 do M12; materiał korpusu – stal nierdzewna lub stal ocynkowana. Część chwytna wykonana jest z technopolimeru na bazie poliamidu.
- GN 6305.1 – rozmiary gwintu od M10 do M16; materiał – stal ocynkowana.
Źródło: Elesa+Ganter