Jak tajwański przemysł zaczął walczyć z Covid-19

TAITRA
1.4.2020

Tajwański przemysł osiągnął niespotykaną wydajność w ciągu ostatnich kilku tygodni. Naród wyspiarski produkuje obecnie 10 milionów medycznych masek ochronnych każdego dnia. Produkcja ta wspierana jest przez „drużynę narodową” tajwańskiego przemysłu obrabiarkowego.

W obliczu epidemii koronowirusa  noszenie masek ochronnych jest jednym z najważniejszych środków ochrony pracowników służby zdrowia przed infekcją. Z jednej strony w klinikach stosuje się zwykłe maski chirurgiczne, stosowane przeważnie do ochrony pacjenta podczas operacji. Z drugiej strony są to tak zwane maski ochronne FFP, które służą do zabezpieczenia personelu podczas pracy z zakażonymi pacjentami. Również coraz częściej „zwykli obywatele” używają masek ochronnych, aby zminimalizować ryzyko potencjalnego zarażenia podczas swojej pracy lub w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Zapotrzebowanie na maski ochronne gwałtownie wzrosło od wybuchu epidemii wirusa, a wielu producentów nie jest już w stanie ich dostarczyć - również dlatego, że duża część masek produkowana jest w Chinach. Stoimy zatem w obliczu globalnego niedoboru dostaw.

Mieszkańcy Tajwanu (kraju liczącego ok. 22 mln ludności) obawiają się, że choroba wirusowa nie zniknie tak szybko z Chin kontynentalnych. Ze względu na swoją bliskość geograficzną z Chinami odczuwają duży strach, zwłaszcza że tysiące Tajwańczyków pracuje i studiuje w Republice Ludowej. W rezultacie zakup masek ochronnych staje się coraz trudniejszy. W jaki sposób Tajwan zaspokaja tę potrzebę? Odpowiedź: dzięki sile tajwańskiego przemysłu maszynowego i powołaniu grupy zadaniowej jako tak zwanej „drużyny narodowej”. Inicjatywa ta umożliwia Tajwanowi wytwarzanie niezbędnych masek ochronnych we własnym kraju. W tym celu pod koniec stycznia gabinet zatwierdził propozycję budowy 60 linii montażowych do produkcji 6 milionów masek dziennie. Cel: zwiększenie produkcji do 10 milionów sztuk dziennie.

Reprezentacja utorowała drogę

Jednak szybki wzrost produkcji masek nie był tak prosty. Ponieważ duża część przemysłu masek na Tajwanie (z powodu mniejszej konkurencyjności produkcji) została ponad 20 lat temu przeniesiona do innych regionów świata, na przykład do Chin. Pozostało niewielu tajwańskich producentów w tym segmencie.  Zbudowanie zakładanych 60 linii produkcyjnych zajęłoby sześć miesięcy. Cel rządowy był więc trudny do osiągnięcia. W związku z tą sytuacją stało się jasne, że aby osiągnąć cel rządu konieczne są nadzwyczajne  wysiłki. W dniu 6 lutego 2020 r. Wen-Hsien Hsu, prezes Tajwańskiego Stowarzyszenia Producentów Obrabiarek i Akcesoriów (TMBA), zachęcał wszystkich członków Stowarzyszenia do zgłaszania się na ochotnika i pomagania krajowi. W ciągu zaledwie pięciu dni rozlokowały się pierwsze siły i narodziła się „drużyna narodowa”. Wkrótce potem inne firmy dołączyły do tej inicjatywy.
 

"Drużyna narodowa" Tajwanu, składająca się z prywatnych firm, stowarzyszeń biznesowych, instytów badawczych i instytucji rządowych

 

Łącznie zgromadziło się około 140 osób z 29 firm i trzech instytutów badawczych, z branży obrabiarek, a także z instytutów i centrów rozwoju. Dotyczyło to menedżerów, dyrektorów i starszych techników z wieloletnim doświadczeniem, w tym takich podmiotów jak:  Tongtai Machine & Tool, Hiwin Technologies Corp., Goodway Machine Corp., Yinsh Precision Industrial, Fair Friend Enterprise, a także Metal Industries Re­search & Development Centre oraz Industrial Technology Re­search Institute.

60 linii produkcyjnych w zaledwie 25 dni

Teraz najważniejsza była praca zespołowa. Dzięki 30- do 40-letniemu doświadczeniu w produkcji i rozwoju, producenci obrabiarek wsparli producentów systemów masek - celem było znacznie skrócenie czasu produkcji. By móc to zrealizować najpierw zdemontowano maszyny, a następnie sklasyfikowano części maszyn i zdefiniowano standardową procedurę operacyjną dotyczącą przebiegu pracy przy produkcji masek. Następnie opracowano modułowe linie produkcyjne i zlecono różnym producentom obrabiarek dostarczenie gniazd roboczych. Pozwoliło to wszystkim skoncentrować się na procesie i komponentach, co z kolei zwiększyło wydajność i skróciło czas produkcji. Umożliwiło to uruchomienie 60 linii produkcyjnych w zaledwie 25 dni - tego typu projekt zająłby zwykle od czterech do sześciu miesięcy. Osiągając ten ambitny cel, moce produkcyjne zwiększyły się do 10 milionów masek dziennie przygotowywanych na 60 liniach produkcyjnych.

 

TAITRA Dzięki modułowej strukturze systemów i gniazd produkcyjnych można w 60 dni założyć 60 linii produkcyjnych.

Praca zespołowa prywatnych firm, stowarzyszeń biznesowych i rządu oraz powiązanych instytutów badawczo-rozwojowych sprawiła, że stało się to możliwe. Tym, co było szczególne i jeszcze bardziej cenne, było to, że firmy, które od dziesięcioleci konkurowały ze sobą, wspólnie dążyły do celu, którym było dobro społeczeństwa, a nie zysk.

Wynik ciężkiej pracy, zaangażowania i solidarności

Winston Tai, prezydent Taiwan Takisawa Ltd, Co. i zastępca dyrektora „drużyny narodowej” wyjaśnił swoją motywację do zapewnienia tak szerokiego wsparcia technicznego. W 2003 roku przebywał w szpitalu przez dziewięć dni z podejrzeniem ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS). „Wtedy musiałem znosić wiele stresu i paniki, więc mam bezpośredni związek z epidemią. Wiem, co to znaczy bać się o swoje życie. Dlatego chcę wykorzystać swoją siłę, umiejętności i wiedzę, aby wesprzeć przemysł i rząd w walce z obecną pandemią”.

Panika jest gorsza niż sam wirus”, dodaje Claire Kuo, prezes i dyrektor generalny Shieh Yih Machinery Industry Co., Ltd (SEYI). „Przede wszystkim chcieliśmy dołączyć do zespołu masek, aby zapobiec publicznej panice. Szybko jednak stało się dla nas jasne, że postawiono nam o wiele więcej wyzwań. Kryzys opanowaliśmy dzięki jedności, wysiłkowi i dużej ilości energii naszych dobrze wyszkolonych pracowników. Praca przy tym projekcie wymagała 200% energii od wszystkich pracowników. Trudno to sobie wyobrazić, ale wszyscy z zespołu masek zamiast być wyczerpani, są dziś szczęśliwi i czują się zaszczyceni" - powiedziała Claire Kuo. Jest również absolutnie niezwykłe, że TMBA i sami producenci maszyn dokonali własnej inwestycji w drużynę narodową - wynagrodzenia podstawowe, dodatkowe opłaty za nadgodziny, posiłki, transport, zakwaterowanie i narzędzia to był koszt w wysokości około 167 000 USD.

Tim Chung, prezes generalny Kaoming Machinery Industrial Co. wie również, że bardzo trudno byłoby zrealizować 60 linii produkcyjnych w tak krótkim czasie bez doświadczenia tajwańskich producentów maszyn. „Kluczem do tej najwyższej wydajności był przejrzysty i wąsko zorganizowany łańcuch dostaw, dzięki któremu wymagane komponenty i systemy zostały wdrożone tak szybko, jak to możliwe. Bez nich nigdy nie bylibyśmy w stanie w tak krótkim czasie wdrożyć linii do produkcji masek”, wyjaśnia Tim Chung w wywiadzie.

To osiągnięcie nie jest niczym dziwnym, ale wynikiem jedności i ciężkiej pracy. Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen pochwalił „drużynę narodową” za odzwierciedlenie ducha Tajwanu i potwierdził: „Jeśli Tajwańczycy muszą stawić czoła wyzwaniom, koncepcja konkurencji nie ma już znaczenia - pracują razem, aby osiągnąć cel, przekonani i zaangażowani”.

 

TAITRA Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w produkcji i rozwoju, producenci obrabiarek efektywnie wsparli producentów masek.

Plan na najbliższą przyszłość jest gotowy

W związku z rosnącą na całym świecie ilością infekcji oraz w ramach przygotowań do ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby na Tajwanie, Ministerstwo Handlu planuje teraz budowę kolejnych 32 linii produkcyjnych masek. Przygotowania do tego rozpoczęły się 6 marca. 20 marca ukończono 32 linie produkcyjne masek przed terminem, a test działania maszyny również zakończono 24 marca. Przy 92 liniach produkcyjnych na początku kwietnia produkcja masek mogłaby wyprodukować do 13 milionów masek dziennie.

Producenci obrabiarek z Japonii i Europy zapytali mnie nawet o to w jaki sposób tajwański zespół narodowy był w stanie to zrobić” - powiedział Wen-Hsien Hsu, prezes TMBA, dumny z projektu.

Ten artykuł pochodzi z naszego portalu partnerskiego maschinenmarkt.vogel.de

Źródło: Taiwan Trade Center Düsseldorf

O Autorze

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę