Jak w prosty sposób rozwiązać problem regulacji czujników?

Jak w prosty sposób rozwiązać problem regulacji czujników? Elesa+Ganter

Współczesne układy sterowania wymagają precyzyjnego montażu różnego rodzaju czujników. To dzięki nim możliwe jest kierowanie urządzeniami i kontrola procesu produkcyjnego. Jest to szczególnie ważne w czasach szybkich zmian i konieczności sprawnego dostosowywania się do działań konkurencji. Automatyzacja pozwala obecnie m.in. na sprawdzanie obecności towaru, jego rozmiarów, kierunku przemieszczania się, ilości, ale też jakości. Sprawdź, jak przy pomocy elementów Elesy+Ganter można usprawnić proces uzbrajania linii produkcyjnej w systemy czujników. 

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Projektowanie i modernizacja linii produkcyjnych wymagają od konstruktora precyzyjnego wyznaczenia miejsc usytuowania poszczególnych komponentów systemu, w tym m.in. czujników, ale także urządzeń znakujących, fotokomórek i innych. Bardzo często wymagana jest również płynna regulacja czujników w zależności od ustawień maszyny.

– Elesa+Ganter ma w swojej ofercie rozwiązania rekomendowane do budowania układów z profili okrągłych oraz kwadratowych, służące do mocowania urządzeń peryferyjnych np. czujników. W zależności od przeznaczenia, przewidzianej możliwości dokonywania regulacji, wymaganej sztywności i obciążalności możemy zaproponować różne rozwiązania. Co ważne, stale dostosowujemy ofertę i wzbogacamy ją o nowe elementy tak, by sprostać zmieniającym się potrzebom naszych klientów. Bogactwo naszej oferty jest gwarancją, że Klienci znajdą u nas elementy, których poszukują, także w sytuacjach, gdy potrzebne jest rozwiązanie szyte na miarę – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

System mocowania
Uniwersalny system mocowania czujników (USMC)

Problem montażu zostanie przedstawiony na przykładzie czujnika montowanego nad przenośnikiem taśmowym. Do przedstawienia problemu zostaną wykorzystane proste wizualizacje. Najprostszym i najmniej inżynieryjnym sposobem w jakim możemy rozwiązać problem jest zwykły wygięty płaskownik, przymocowany najczęściej do boku przenośnika. W płaskowniku wykonany jest otwór pod czujnik.

Widok mocowania
Widok mocowania wykonanego z płaskownika

Rozwiązanie ma jednak wiele wad, m.in.: brak możliwości regulacji, małą sztywność konstrukcji, niską estetykę wykonania czy czasochłonność wykonania elementów. Dodatkowo występują drgania. Czujnik może gubić sygnał, w wyniku czego mogą nastąpić przestoje linii montażowych. Zagubienie sygnału oraz zatrzymanie linii może spowodować konieczność wezwania serwisu do usunięcia usterki, co generuje duże koszty dla firmy.

W tym przypadku naprzeciw wychodzi cała seria łączników MSX, MSR oraz elementów USMC z oferty firmy Elesa+Ganter. Poniżej przedstawiamy dwa sposoby na rozwiązanie problemu regulacji czujników.

1. Zastosowanie łączników MSX, MSR

Łączniki MSX, MSR są najprostszymi i najtańszymi elementami, służącymi do mocowania czujników. Są wykonane ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu oraz śrub i nakrętek nierdzewnych. Takie połączenie materiałów umożliwia zastosowanie ich w różnych środowiskach pracy, również o podwyższonych wymaganiach odporności na korozję.

Zestaw łączników
Zestaw łączników: od lewej MSX, od prawej strony MSR

Pierwsze rozwiązanie montażu czujnika za pomocą elementów z tej grupy to konstrukcja na bazie łączników z serii z MSX. Analogicznie do poprzedniego rozwiązania montaż zrealizowano do boku przenośnika. Jest to rozwiązanie bardzo proste, które pokazano na rys.4. Uchwyt zbudowano przy pomocy tworzywowych łączników MSX oraz profili okrągłych.

Mocowanie
Widok mocowania wykonanego przy użyciu łączników MSX

Do przedstawionego rozwiązania użyto następujących elementów:

* mocowanie do przenośnika łącznik MSX.56-B-10-12,
* łącznik krzyżowy MSX.56-C-10-12,
* łącznik do montażu czujnika, w tym przypadku montaż pod czujnik w gwintem M18 MSX.56-TB-10-12,
* profile okrągłe, w danej aplikacji są do profile o średnicy 12mm GN 990-AL-D12-500-EL.

Grupa łączników MSX jest rekomendowana do montażu z profilami okrągłymi o średnicach 10, 12, 14 mm oraz kwadratowymi o boku 8, 10, 12 mm.

Łączniki
Widok otworu montażowego profilu łącznika MSX

Zaletami tego rozwiązania jest:

* możliwość płynnej regulacji,
* użycie standardowych produktów,
* prostota montażu,
* możliwość wykorzystania profili okrągłych lub kwadratowych,
* niski koszt.

2. Zastosowanie uniwersalnego systemu do mocowania czujników (USMC)

Drugim rozwiązaniem problemu montażu czujników przy użyciu elementów standardowych to analogiczne rozwiązanie do tego powyżej. Jednak z wykorzystaniem uniwersalnego systemu do mocowania czujników (USMC), bazującego na łącznikach z aluminium.

Widok mocowania
Widok mocowania wykonanego przy użyciu łączników aluminiowych

Do przedstawionego powyżej rozwiązania użyto następujących elementów:

* mocowanie do przenośnika łącznik GN 473-B12-MT,
* łącznik krzyżowy GN 474-B12-B12-MT,
* łącznik do zamontowania uchwytu czujnika GN 478-B12-M5-MT,
* uchwyt czujnika GN 479-B12-16,
* profile okrągłe, w danej aplikacji są do profile o średnicy 12mm GN 990-AL-D12-500-EL.

Zastosowanie aluminiowych łączników systemu USMC daje również więcej możliwości usprawnienia konstrukcji, np. zastąpienie śrub z łbem imbusowym dźwignią nastawną GN 511, co znacznie przyspiesza przestawienie czujników. Dodatkowo w tej sytuacji nie musimy stosować kluczy do przezbrajania układu, które w warunkach produkcyjnych często się gubią.

Widok mocowania
Widok mocowania wykonanego przy użyciu łączników aluminiowych z dźwigniami nastawnymi

Zaletami tego rozwiązania są:

* możliwość płynnej regulacji,
* użycie standardowych produktów,
* prostota montażu,
* możliwość wykorzystania profili okrągłych lub kwadratowych,
* duża sztywność,
* szeroki zakres rozmiarowy profili; od średnicy 8 mm do nawet 60 mm.

Uniwersalny system mocowania czujników USMC zalicza się do grupy elementów konstrukcyjnych, które są wykorzystywane do montażu różnego rodzaju osprzętu (czujniki, systemy wizyjne, bandy itp.) w maszynach, urządzeniach i liniach produkcyjnych. Dzięki tego typu elementom możliwe jest wykonanie sztywnego mocowania, które będzie łatwe w montażu oraz doregulowaniu.

Jak widać, w ofercie firmy Elesa+Ganter jest wiele elementów ułatwiających i przyspieszających montaż różnego rodzaju czujników w bardzo profesjonalny sposób. W zależności od potrzeb czujniki i fotokomórki lub inne drobne elementy automatyki można mocować i regulować na różne sposoby, wykorzystując najodpowiedniejszy do tego system mocowania.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę