Jak zamocować stopę do urządzenia?

Jak zamocować stopę do urządzenia? Elesa+Ganter

Zamocowanie stopki regulowanej wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Zanim do niego przystąpimy należy mieć świadomość wszystkich procesów technologicznych, które są konieczne do przeprowadzenia tej – tylko z pozoru prostej – operacji.

Aby zrobić to prawidłowo nierzadko musimy dociąć, przyspawać i nagwintować tuleję, ewentualnie wywiercić i nagwintować otwór, ostatecznie wspawać nakrętkę sześciokątną. Procesy te zajmują czas i wymagają dużej precyzji. Nieumiejętne przyspawanie oraz utrata kontroli nad skurczem materiału, często prowadzi do braku osiowości tulei, a tym samym powoduje niekorzystny układ sił działających na stopę urządzenia. Może to wpływać na prawidłowość działania, czy żywotność takiego urządzenia. Większość z nas doskonale zdaje sobie również sprawę, że tzw. „samoróbki” rzadko idą w parze z estetyką wykonania, która odgrywa bardzo istotną rolę w procesie sprzedaży urządzenia.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Mając na uwadze powyższe problemy warto pochylić się nad gotowymi rozwiązaniami, które można dobrać w zależności od uwarunkowań konstrukcyjnych urządzenia. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z profilami zamkniętymi blachą, czy systemami profili aluminiowych z rowkami teowymi, zawsze znajdziemy zestandaryzowany „łącznik”, który pomoże nam w zamocowaniu stopy.

Mocowanie stóp w profilach zamkniętych najprościej przeprowadzić używając standardowych wkładek, których wciśnięcie/wbicie w profil jest jedynym procesem podczas montażu.

Niemal wszystkie wkładki występują w wersjach przeznaczonych do profili kwadratowych oraz okrągłych. Typ i rozmiar wkładki należy dobrać, mając na uwadze obciążenie robocze oraz wymiar i grubość ścianki profilu (Rys. 1). Zależnie od konstrukcji samej wkładki i rodzaju wewnętrznej tulei gwintowanej obciążenie statyczne może wahać się tu od 1000 do nawet 20 000 N.
 

Rys. 1. Przegląd wkładek do profili 

W sytuacji, gdy ze względów konstrukcyjnych stopa musi być zamontowana w poprzek profilu zamkniętego lub do ścianki niewielkiej grubości, pomocne okazują się płytki montażowe GN 349.

Płytka może zostać przymocowana do korpusu urządzenia poprzez połączenie gwintowane, za pomocą nitów lub przez spawanie (Rys. 2). Duża powierzchnia oporowa GN 349 gwarantuje optymalne rozłożenie sił, utrudniając deformację korpusu urządzenia oraz ułatwia montaż. Otwór gwintowany przeznaczony do wprowadzenia szpilki stopy ma wystarczającą długość, by zapewnić wytrzymałość połączenia gwintowanego.

Rys. 2. Przykład zastosowania płytki montażowej GN 349

Mocowanie poprzeczne stóp do konstrukcji zbudowanych z systemów profili aluminiowych z rowkami teowymi ułatwia natomiast kołnierz gwintowany GN 3490.
Mocujemy go za pomocą wkrętów i nakrętek do rowków teowych, bez konieczności wiercenia otworów w samym profilu. Do mocowania można w tym przypadku użyć również standardowych zestawów montażowych do systemów profili.

Rys. 3. Przykład zastosowania kołnierza gwintowanego GN 3490

Stosowanie zestandaryzowanych elementów znacząco ułatwia budowę maszyn na wszystkich etapach, poczynając od konstrukcji, przez logistykę, kończąc na montażu. Jest ono również ekonomiczniejsze, gdyż poza procesami produkcyjnymi wymaganymi do wykonania elementu we własnym zakresie, unikamy również wielu procesów pobocznych takich jak: gratowanie, odtłuszczanie, wykończenie powierzchni lub utylizacja odpadów itp.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę