Jak zapobiec obracaniu się produktów na przenośnikach taśmowych?

Jak zapobiec obracaniu się produktów na linii produkcyjnej Elesa+Ganter

Rozbudowane linie produkcyjne z umieszczonymi między nimi przenośnikami taśmowymi to w dzisiejszych czasach standard w wielu zakładach produkcyjnych, niezależnie od tego, czy zajmują się wytwarzaniem tabletek, butelek lub opakowań zbiorczych. Automatyzacja nie oznacza jednak braku problemów, a każdy przestój jest istotny dla ekonomii produkcji. Dlatego stosowane rozwiązania są bezustannie ulepszane i modyfikowane.

Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób przy pomocy prowadnic bocznych firmy Elesa+Ganter można usprawnić działanie przenośników taśmowych. Przyjrzymy się zapobieganiu obracaniu się produktu w transporcie do robota paletyzującego. 

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Często stosowanym rozwiązaniem przy transporcie większych ładunków jest wyposażanie linii transportowych w bandy, w celu zabezpieczenia towaru przed zsunięciem się z taśmy. Miejscami wymagającymi szczególnej uwagi są zakręty oraz łuki. Na głównym zdjęciu przedstawiono widok przykładowej linii transportującej butelki.

Rozwiązanie ze sztywnymi prowadnicami bocznymi jest najprostsze i najbardziej ekonomiczne jednak ma ono wiele wad. Wykonana w ten sposób banda nie zabezpiecza przed niekontrolowanym obrotem przemieszczanego produktu. Najczęściej prowadnice boczne są wykonane z POM-u, a niejednokrotnie są to również zwykłe stalowe pręty.

Jesteśmy wrażliwi na potrzeby klientów i nigdy nie odmawiamy, gdy zwracają się do nas o pomoc techniczną. Nasi doradcy dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, by pomóc w zmodyfikowaniu istniejących rozwiązań, a wysoka jakość i ergonomia elementów Elesa+Ganter jest gwarancją trwałego usprawnienia danego procesu – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Jeden z klientów firmy zgłosił się z problemem obracania się zgrzewek na łukach w transporterach liniowych, przez co produkt trafiał na końcu do robota paletyzującego w niewłaściwie zorientowanym kierunku. Powodowało to przestoje na linii i znaczne zmniejszenie jej wydajności. Prowadnice boczne były wykonane ze zwykłego pręta nierdzewnego o średnicy 10 mm i opory tarcia w trakcie przemieszczania zgrzewki na łuku były na tyle duże, że powodowały jej obracanie.

uproszczony widok przenośnika
Rys.1. Uproszczony widok przenośnika

W sytuacji, kiedy produkt obrócił się dłuższym bokiem prostopadle do kierunku jazdy, robot miał problem z pobraniem go z przenośnika. Uproszczony widok transportowanego produktu pokazano na rys. 2.

roboty paletyzujące
Rys. 2. Widok pracy robota paletyzującego

W rozwiązaniu tego problemu pomocne okazały się elementy Elesa+Ganter, a dokładniej rolkowe prowadnice boczne z GLA (rys. 3). Są one oferowane w obudowach z anodowanego aluminium, zaś rolki są wykonane z technopolimeru na bazie acetalu (POM). Sworznie rolek wykonano ze stali nierdzewnej AISI 304. 

prowadnice boczne
Rys. 3. Seria GLA (prowadnice boczne) wraz z przykładami aplikacji

Na łukach zastosowano prowadnice przegubowe z grupy GLB (rys. 4). Prowadnice z serii GLB są modułami samonośnymi, rekomendowanymi dla prowadzenia produktów o większych wymiarach pionowych na przenośnikach taśmowych. Korpus wykonany jest z technopolimeru na bazie acetalu (POM), a sworznie ze stali nierdzewnej AISI 304. Prowadnice przegubowe GLB-2 szczególnie dobrze sprawdzą się w środowiskach z obecnością cieczy, narażonych na częste mycie np. w liniach napełniających.

prowadnice boczne
Rys. 4. Przegubowe prowadnice boczne serii GLB-2 wraz z przykładami aplikacji

System łączenia przegubowych prowadnic bocznych umożliwia tworzenie promienia krzywizny zewnętrznej 500 mm oraz promienia krzywizny wewnętrznej 350 m (rys. 5).

prowadnice przegubowe
Rys. 5. Promienie gięcia dla przegubowych prowadnic bocznych

Rolki we wszystkich wymienionych powyżej prowadnicach bocznych, centralnych i przegubowych mają specjalny profil, rekomendowany do transportowanych produktów i mogą posiadać:
    • naprzemienne rolki kuliste (RS): do produktów w puszkach lub w plastikowych pojemnikach,
    • rolki cylindryczne (RC): do produktów tekturowych, dla lepszego transportu towarów,
naprzemienne rolki cylindryczne (RT): do produktów szklanych, w razie pęknięcia umożliwiają łatwe usunięcie odłamków.

W opisywanym zastosowaniu na odcinkach prostych użyto prowadnic podwyższonych GLA-2-RS (ze względu na wysokość transportowanego towaru tj. butelek tworzywowych w zgrzewkach). Na łukach zastosowano przegubowe prowadnice boczne GLB-2-RS. Finalnie okazało się to receptą na problem obracania się transportowanego produktu, co znacznie przyśpieszyło produkcję. Tym samym nasz klient ograniczył przestoje, spowodowane nieprawidłowym ułożeniem towaru do paletyzacji.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę