Jakich wózków widłowych potrzebują firmy w Polsce

Reklama
Reklama

 

Historia wózków widłowych jest niemal tak długa jak historia samochodów. Pierwsze „widlaki” powstały już w drugiej dekadzie ubiegłego wieku. Dzięki analizie zapytań złożonych w serwisie Oferteo.pl wiemy, jakie preferencje dotyczące wózków widłowych mają przedsiębiorstwa w Polsce. Poszukują one najczęściej wózków czołowych, używanych, z udźwigiem do dwóch ton.

Po raz kolejny okazało się, że najczęściej poszukiwanym rodzajem wózków widłowych są wózki czołowe – wskazało na nie aż 81% klientów Oferteo.pl, serwisu łączącego osoby poszukujące produktów i usług wraz z ich dostawcami. Niesłabnąca popularność wózków czołowych wynika z tego, że są przystosowane do pracy w różnych miejscach i  dostępne w wielu wersjach napędowych, a do tego mogą mieć udogodnienia w postaci np. zabudowanej kabiny dla kierowcy i bogatego osprzętu. W dalszej kolejności firmy wskazywały na wózki paletowe prowadzone (7%) i widłowe boczne (5%).

Reklama

Nowy czy używany?
Mimo tego, że używane wózki wciąż cieszą się popularnością, to wyraźnie wzrósł odsetek firm, które były zainteresowane nowymi wózkami. Raport pokazuje, że 40% firm skłaniało się ku zakupowi nowego sprzętu, a 54% było zainteresowanych sprzętem używanym. Według wyników poprzedniego raportu odsetek ten wynosił odpowiednio: 33,4% oraz 62,2% firm. – Wzrost o ponad 8 pkt. proc. pokazuje, że firmy coraz odważniej sięgają po nowe maszyny, oczekując niezawodności i solidności nowego produktu – komentuje Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Może to również świadczyć o poprawie kondycji finansowej działających w Polsce firm, które są gotowe przeznaczyć więcej środków na nowy sprzęt – dodaje Grygiel. Z kolei 6% firm, które złożyły zapytanie, potrzebowało porady na temat wyboru wózka, nie rozstrzygając ostatecznie, czy miałby to być wózek nowy, czy używany. Liczba przedsiębiorstw, które były gotowe kupić nowe maszyny, może być więc w rzeczywistości nawet nieco większa.

Reklama

Wysokość podnoszenia i udźwig
Użytkownicy Oferteo.pl najczęściej poszukiwali wózków o wysokości podnoszenia od 1,5 do 3 metrów (42%) oraz od 3 do 4 metrów (29%). Z kolei 17% zapytań dotyczyło wózków, które miałyby podnosić na wysokość 4 do 5 metrów. Najmniej popularne były wózki widłowe niskiego (do 1,5 metra) i wysokiego składowania (powyżej 5 metrów). W obu przypadkach liczba zapytań wyniosła po 5%. Warto przy tym pamiętać, że przepisy BHP pozwalają na ręczne składowanie palet na stosach o wysokości maksymalnie 1,5 m.

Z analizy portalu wynika, że największą popularnością cieszyły się wózki o udźwigu od jednej do dwóch ton – wskazało na nie 48% firm. Blisko jedna trzecia poszukiwała wózka o udźwigu od 3 do 4 ton, natomiast najmniej firm wskazało na wózki o preferowanym udźwigu do jednej tony (13%) oraz powyżej 4 ton (8%).

Jaki napęd?
W porównaniu z rokiem poprzednim na popularności zyskały wózki spalinowe na gaz. Były one poszukiwane przez 45% firm. Ich popularność bierze się z faktu, że mogą być wykorzystywane do pracy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz hal magazynowych, niskich kosztów eksploatacji oraz łatwej wymiany butli z gazem, co eliminuje długie przestoje w pracy.

Jedna czwarta użytkowników wskazała, że interesują ich wózki zasilane elektrycznie, które są ekologiczne i tanie w utrzymaniu. W ich przypadku należy jednak pamiętać o czasie ładowania akumulatora, kiedy wózek nie będzie mógł być użytkowany. Tyle samo użytkowników wskazało na wózki spalinowe na olej napędowy – mocniejsze, ale z uwagi na emitowane spaliny tylko w wyjątkowych sytuacjach dopuszczane do pracy w zamkniętych pomieszczeniach. Po 2% użytkowników wskazało, że poszukuje wózka o napędzie ręcznym, lub że prosi o poradę, jaki wózek w ich przypadku będzie najlepszym wyborem. Dla 1% zasilanie wózka nie miało znaczenia.

Najpopularniejszy zakup z własnych środków
Zakup wózka widłowego z własnych środków pozostaje niezmiennie najpopularniejszy wśród firm. Na taką możliwość zdecydowałoby się 61,8% z nich. Jedna czwarta użytkowników Oferteo.pl chciałaby wziąć wózek w leasing, a niespełna 8% zdecydowałoby się na wynajem. Z kolei niecałe 5% firm jeszcze nie podjęło decyzji, w jaki sposób sfinansuje zakup.

W których województwach najczęściej poszukuje się wózków?
Po raz kolejny okazało się, że najwięcej wózków widłowych poszukują firmy ulokowane w województwie mazowieckim (14%). Nieco mniej zapytań odnotowano z województw śląskiego i wielkopolskiego – odpowiednio: 12,5% i 12%. Najmniej firm poszukiwało wózków widłowych w woj. podlaskim (2%).

Jak szybko firma chce kupić wózek?
Firmom zależy, aby zaopatrzyć się w wózek widłowy najszybciej, jak to możliwe (38%) lub najlepiej w ciągu miesiąca (24%). Podobnie jak w ubiegłych latach sporo firm składa zapytania ofertowe z pewnym wyprzedzeniem. Po 15% z nich chce zaopatrzyć się w wózek w przeciągu 1-2 miesięcy lub w ciągu trzech miesięcy.

 

-----
Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z analizy 2338 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 30 marca 2016 r. przez firmy chcące zaopatrzyć się w wózek widłowy.

 

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama