Jest lepiej niż oczekiwano

SXC
Reklama
Reklama

Główny Urząd Statystyczny podaje, że polski PKB wzrósł w minionym roku o 3,4%. Wcześniejsze szacunki Urzędu mówiły o wzroście PKB na poziomie 3,3%. Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2014 r. wyniósł 3,2% PKB wobec 4% PKB rok wcześniej, a dług sektora 50,1% PKB wobec 55,7% PKB – czytamy w komunikacie GUS.

Z danych opublikowanych przez GUS wynika także, że w czwartym kwartale 2014 r. wzrost PKB wyniósł 3,3%. Wcześniejsze szacunki mówiły o dynamice wynoszącej 3,1%.

Reklama

Urząd zaznaczył w komunikacie, że dane zostały zrewidowane w stosunku do poprzednio publikowanych po uwzględnieniu pełniejszych informacji o wynikach dla całego roku 2014, dotyczących finansów przedsiębiorstw, sektora instytucji rządowych i samorządowych oraz danych o handlu zagranicznym w zakresie towarów i usług, a także innych, głównie ze źródeł administracyjnych.

Reklama

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2014 roku ukształtował się na poziomie 55 mld 241 mln zł, co stanowi minus 3,2% PKB, natomiast dług sektora wyniósł 866 mld 501 mln zł, tj. 50,1% PKB" – informuje GUS.
Wskazano ponadto, że obniżenie długu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2014 r. wynika z umorzenia obligacji skarbowych w lutym 2014 r. w efekcie reformy systemu emerytalnego.
"W konsekwencji obniżyły się także wydatki podsektora instytucji rządowych na szczeblu centralnym na obsługę zadłużenia (odsetki), co miało wpływ na poziom deficytu sektora" - czytamy.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama