KGHM na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

KGHM na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Canva

Panele dyskusyjne, spotkania biznesowe i promocja polskiej gospodarki - delegacja KGHM bierze udział w jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń tego roku, Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. Wśród tematów poruszanych podczas spotkań znalazły się zagadnienia dotyczące transformacji energetycznej oraz bezpieczeństwo cyfrowe.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos to wydarzenie zajmujące się głównymi społecznymi i ekonomicznymi problemami świata. Uczestnikami są politycy, przedstawiciele największych gospodarczych firm i organizacji, a także naukowcy oraz ekonomiści. Przedstawiciele zarządu KGHM biorą udział m.in. w spotkaniach dotyczących zaangażowania państw w pomoc Ukrainie czy planów transformacji energetycznej w Europie.

– Zmiany klimatyczne, wojna w Ukrainie i wiążący się z nią kryzys energetyczny wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Nasze zakłady zużywają około 3 TWh energii elektrycznej rocznie, co stawia nas na drugim miejscu w Polsce wśród wszystkich konsumentów. Zapewnienie stabilnych dostaw, możliwie taniej energii, to jedno z głównych wyzwań – podkreśla w rozmowach Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.

Prezes KGHM uważa, że transformacja energetyczna to dla miedziowej spółki nie tylko wyzwanie, ale także wielka szansa.

– Zielone technologie, rozwój sztucznej inteligencji czy rozwój sieci 5G – te nowoczesne procesy łączy jedno – miedź – dodał Tomasz Zdzikot.

Konferencja

O sytuacji gospodarczej oraz strategicznych wyzwaniach dla biznesu wydobywczego delegacja KGHM rozmawiała z przedstawicielami Antofagasta Minerals. Podczas zamkniętego spotkania prezesi: Tomasz Zdzikot i Ivan Arriagada dyskutowali o budowaniu silnych, wspólnych relacji pomiędzy koncernami.

– Serce KGHM bije na Dolnym Śląsku, ale Sierra Gorda to dla nas jeden z najważniejszych projektów zagranicznych. Oprócz rozmowy o sytuacji podatkowej w Chile rozmawialiśmy również o perspektywach dla miedzi, a te przedstawiają się obiecująco. Produkujemy coś, na czym oparta jest nowoczesna gospodarka – dodał prezes KGHM.

Przedstawiciele chilijskiego koncernu gratulowali KGHM wyników osiągniętych w Sierra Gorda oraz zastosowanych w kopalni nowoczesnych technologii. Obie strony zadeklarowały dalszą współpracę oraz wymianę doświadczeń. Tomasz Zdzikot powiedział, że forum w Davos jest doskonałą okazją do spotkań w gronie najważniejszych polityków i ekspertów zajmujących się globalną gospodarką.

Podczas forum w Davos miedziowa spółka jest współorganizatorem Polish House. W budynku, w sąsiedztwie obiektów głównego wydarzenia, funkcjonuje miejsce promocji naszego kraju oraz spotkań biznesowych. Biorą w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Z kolei Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu KGHM ds. aktywów zagranicznych znalazł się wśród panelistów debaty: „Energy Outlook: zrównoważony rozwój szansą gospodarczą dla Polski”.

Wiceprezes mówił podczas debaty, że wojna w Ukrainie doprowadziła do przewartościowania strategii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Według Mirosława Kidonia w związku z tym „trudno kwestionować potrzebę rozszerzenia polskiego miksu energetycznego – jeżeli na poważnie traktujemy stojące przed nami wyzwania w sferach bezpieczeństwa, ekologii i konkurencyjności naszej gospodarki”.

Forum Ekonomiczne w Davos

Dla odzwierciedlenia zmian zachodzących na rynku globalnym KGHM zaktualizował dotychczasowe, cztery strategiczne kierunki rozwoju (elastyczność, efektywność, ekologie oraz e-przemysł) o dodatkowy piąty element – energię. Miedziowa spółka konsekwentnie dywersyfikuje źródła energii elektrycznej, stawiając na energię ze słońca, wiatru, wodoru.

W KGHM od 2021 r. obowiązuje Polityka Klimatyczna, która określa cele spółki w zakresie emisji gazów cieplarnianych w horyzontach lat 2030 i 2050 oraz zakres i stopień zmian niezbędnych do ich realizacji. Osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050 jest celem nadrzędnym dokumentu KGHM. Celem pośrednim jest redukcja łącznych emisji do 2030 r. o 30% względem roku bazowego 2020.

Do 2030 r. celem KGHM jest oparcie się w 50% na własnej energii elektrycznej. Projektujemy i budujemy instalacje PV w lokalizacjach dogodnych pod kątem bezpośredniego przyłączenia się do oddziałów konsumujących energię. Prowadzimy obecnie 10 projektów fotowoltaicznych.

W ubiegłym roku miedziowy gigant złożył pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii małego modułowego reaktora (SMR) do Państwowej Agencji Atomistyki. Plany inwestycyjne miedziowego giganta obejmują również Morską Energetykę Wiatrową. W tym obszarze firma współpracuje z TotalEnergies Renewables na podstawie zawartego porozumienia o współpracy strategicznej.

Przedstawiciele zarządu KGHM zwracają uwagę, że miedź jest surowcem, bez którego transformacja i zrównoważony rozwój nie będą możliwe a to daje ogromne możliwości i szanse na rozwój gospodarczy Polski.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, upływa w tym roku pod hasłem „Współpraca w podzielonym świecie”. W wydarzeniu udział bierze blisko 2,5 tys. osób z całego świata.

Źródło: KGHM

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę