KOGENERACJA uruchomiła nowoczesną instalację oczyszczania spalin

Reklama
Reklama

Nie tylko na Wybrzeżu i w Małopolsce, ale od teraz także na Dolnym Śląsku powietrze będzie czystsze.

Na terenie Elektrociepłowni Wrocław należącej do KOGENERACJI S.A. z Grupy EDF w Polsce wspólnie z RAFAKO S.A., została uruchomiona Instalacja Mokrego Odsiarczania Spalin. Dzięki niej gazy będące efektem spalania w tutejszej elektrociepłowni są oczyszczane z tlenków siarki i pyłów.

Reklama

- Nasze inwestycje w odsiarczanie i odazotowanie spalin gwarantują nam kompatybilność z zaostrzającymi się od nowego roku wymogami dotyczącymi emisji. Instalacje to gwarancja ciągłości dostaw ciepła dla Wrocławia. To także czystsze powietrze nad miastem - mówi Wojciech Heydel, prezes zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. przyznając, że bez tej instalacji EC Wrocław nie mogłaby dłużej produkować ciepła zgodnie z europejskimi normami.

- Instalacja Mokrego Odsiarczania spalin warunkuje naszą przyszłość. Zdaję sobie sprawę, że to kulminacja wielu miesięcy prac, a jednocześnie dopiero wstęp do procesów optymalizacji, uruchamiania i włączania kolejnych bloków- dopowiada Marek Salmonowicz, dyrektor techniczny KOGENERACJI S.A.

Reklama

Pierwsze podanie spalin nastąpiło po kilkunastu miesiącach trudnych prac projektowych i budowlanych. - Mało kto wierzył, że w takim miejscu, gdzie z trudem robi się niewielkie realizacje, uda nam się postawić sporych rozmiarów obiekt przemysłowy - mówi Roman Głowacki, dyrektor budowy IMOS WROCŁAW w RAFAKO S.A. i wyjaśnia, że gęsto zabudowany teren był największym wyzwaniem realizacyjnym.

Newralgicznym momentem był montaż kolektora spalin. - Kolektor ma sześć metrów średnicy. Musieliśmy go wprowadzić w niewielką przestrzeń na pracującym obiekcie, pomiędzy kotły wodne, a parowe. Przez cały okres budowy, z uwagi na ograniczony teren, wyzwaniem była odpowiednia koordynacja ustawień dźwigów i konieczność budowy instalacji etapami „budynek po budynku” - wspomina Damian Klinos, kierownik projektu IMOS WROCŁAW w RAFAKO S.A.

- To zdecydowanie najlepsza budowa pod względem terminowym, organizacyjnym, zarówno projektowym, jak i wykonawczym. Uważam, że zorganizowana była bardzo dobrze - zapewnia Bogdan Brzoza, kierownik budowy IMOS WROCŁAW, który przyznaje, że ta instalacja była najciekawszym doświadczeniem zawodowym w jego wieloletniej karierze.

Źródło: CentrumPR

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama