Koniec pieców szybowych

KGHM
Reklama
Reklama

Huta Miedzi Głogów wygasiła w sobotę piece szybowe. Tym samym, po 45 latach, zakończyła się epoka pieców szybowych w KGHM Polska Miedź. Zastąpi je piec zawiesinowy. To przełomowy moment w historii polskiej metalurgii.

- To jakbyśmy się przesiedli z Opla Kadetta do najnowszego Mercedesa - mówi Piotr Walczak, wiceprezes ds. produkcji - Względy ekonomiczne, jak i ekologiczne zdeterminowały decyzję o projektowaniu i wykonaniu nowej technologii. Mam nadzieję, że z sukcesem będzie biła jako drugie serce huty od października tego roku.

Reklama

Uroczystości wygaszania pieca towarzyszyli dziennikarze i pracownicy. Przy dźwięku syren alarmowych surówka przestała płynąć...

- 17 lipca 1971 r. nastąpiło rozpalenie pierwszego pieca szybowego, a dzisiaj jest wygaszenie ostatniego. Ci wszyscy, co przyszli i obejrzeli ten kawał swojego życia… to wzruszenie było – powiedział Zbigniew Gostyński, dyrektor ds. produkcji.

Reklama

Od października br. produkcja w HM Głogów I będzie oparta na jednostadialnej technologii przetopu w piecu zawiesinowym, w którym - bezpośrednio z wysuszonego koncentratu - wytwarzana jest miedź blister. Technologia ta łączy w sobie trzy fazy: prażenie koncentratu, wytapianie kamienia miedziowego i konwertorowanie w jednym procesie.

Inwestycja w technologię pieca zawiesinowego jest podstawowym elementem realizowanego od 2010 Programu Modernizacji Pirometalurgii. Pozwoli ona na zwiększenie produkcji wg najlepszych i optymalnych kosztowo technologii. Eliminuje też ryzyka środowiskowe. Technologia oparta o piec zawiesinowy należy do najnowocześniejszych w świecie. Jej zastosowanie w Hucie Miedzi Głogów I postawi polskie hutnictwo w czołówce światowych producentów miedzi gwarantując obniżenie kosztów przerobu oraz stworzy możliwości większego odzysku cennych metali towarzyszących.

Źródło: Informacja prasowa KGHM

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama