Leasing maszyn poligraficznych na minusie

SXC

Po trzech latach dynamicznego wzrostu rynku leasingu w segmencie maszyn i urządzeń poligraficznych, rok 2016 zakończył się 9,6-proc. spadkiem finansowania w tej branży. Łączna wartość sfinansowanego w 2016 r. sprzętu poligraficznego wyniosła 560 mln zł, przy wyniku 619 mln zł w roku 2015.

A trzeba dodać, że miniony rok dla branży leasingowej w Polsce był niezwykle udany. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że firmy leasingowe sfinansowały środki trwałe o łącznej wartości 58,1 mld zł, co oznacza 16,6 proc. wzrost w porównaniu do 2015 r.

Reklama

W 2016 r. dwa segmenty rynku leasingu odnotowały w Polsce znaczący, dwucyfrowy wzrost – pojazdy lekkie (do 3,5t) z wynikiem +30,9 proc. r/r oraz segment transportu ciężkiego (+27,7 proc. r/r). O ile bardzo dobra koniunktura na rynku pojazdów w sposób kluczowy przełożyła się na znakomity wynik całej branży, to segment maszyn i urządzeń rok 2016 zakończył spadkiem finansowania (-3,4 proc. r/r). O wyniku tym zadecydował przede wszystkim spadek inwestycji w maszyny i urządzenia rolnicze (-22,6 proc. r/r), poligraficzne (-9,6 proc. r/r) oraz sprzęt dla przemysłu spożywczego (-8,0 proc. r/r).

Ubiegłoroczny spadek finansowania leasingiem maszyn i urządzeń poligraficznych wynika przede wszystkim z okresu przejściowego pomiędzy kolejnymi perspektywami finansowymi UE oraz stopniowego nasycania się rynku. W 2016 r. zmniejszyła się bowiem liczba dużych, kompleksowych inwestycji w branży, a wzrosła rola zakupów dopełniających i modernizacyjnych – ocenia Mikołaj Grzegorczyk, Dyrektor Departamentu Technologii Idea Leasing SA.

Grupa Idea Getin Leasing, zgodnie z oczekiwaniami, zakończyła 2016 rok na pozycji lidera z portfelem nowych umów o wartości ponad 5,9 mld zł, co stanowi 10,2 proc. polskiego rynku leasingu.

Reklama

Nasza silna pozycja wynika ze specjalizacji i komplementarnego uzupełniania oferty w Grupie, ale przede wszystkim – ze zrozumienia potrzeb rynku, wysokiej jakości obsługi oraz istotnej i wciąż rosnącej roli leasingu w finansowaniu działalności firm – podkreśla Waldemar Topiński, Dyrektor Zarządzający Obszarem Handlowym Idea Leasing SA.

Przedstawiciele Idea Leasing SA spodziewają się, że wzrost rynku leasingu w 2017 r. będzie dotyczył głównie samochodów osobowych i pojazdów ciężkich, ale także maszyn i urządzeń – są to rynki, które wciąż mają jeszcze duże rezerwy do zagospodarowania. – Liczymy, że przyspieszenie wzrostu gospodarczego i uruchomienie opóźnionych środków inwestycyjnych z perspektywy UE na lata 2014-2020 spowoduje oczekiwane ożywienie branży, także w obszarze maszyn i urządzeń poligraficznych, już w II połowie 2017 r. – dodaje Waldemar Topiński z Idea Leasing SA.

Źródło: Idea Leasing

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę