Magnetyczny system pomiarowy z radiową transmisją danych

Magnetyczny system pomiarowy z radiową transmisją danych Elesa+Ganter

Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty nowy system pomiaru przesuwu liniowego i kątowego MPI-R10-RF bazujący na czujniku oraz liniale magnetycznym, który bezprzewodowo komunikuje się z układem sterowania maszyny. Nowy produkt łączy funkcjonalność wskaźników położenia z czujnikiem magnetycznym MPI-R10 oraz wskaźników położenia z radiową transmisją danych DD51/52R-E-RF. Istniejący do tej pory wskaźnik położenia MPI-R10 został wzbogacony o moduł transmisji danych, który łączy się z jednostką sterującą UC-RF przy użyciu fal radiowych, tworząc bezprzewodowy system do szybkiego pozycjonowania lub pomiarów. Dzięki temu cały system umożliwia rzeczywisty pomiar liniowy oraz kątowy i jednocześnie przesyła informację o swoim położeniu drogą radiową do sterowników urządzenia.

Powiązane firmy

– Naszym priorytetem od lat jest koncentrowanie się na potrzebach i wymaganiach klientów. Skutkuje to regularnym wprowadzaniem do naszej oferty nowoczesnych rozwiązań, które mają za zadanie ułatwienie pracy operatorom maszyn i automatyzację procesów. W nowym systemie pomiarowym MPI-R10-RF połączyliśmy dwa dobrze sprawdzające się rozwiązania, by osiągnąć jeszcze lepszą funkcjonalność – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Kompletny system pomiaru składa się ze wskaźnika/wskaźników położenia MPI-R10-RF wraz z czujnikiem magnetycznym FC-MPI, liniału magnetycznego M-BAND-10 oraz jednostki sterującej UC-RF. Przy czym jednostkę sterującą łączy się ze sterownikiem PLC maszyny. Instalacja systemu jest szybka i łatwa, ponieważ nie wymaga użycia kabli łączących pomiędzy jednostką sterującą a wskaźnikami. Komunikacja pomiędzy tymi elementami układu odbywa się drogą radiową.

System pomiarowy
Magnetyczny system pomiarowy z radiową transmisją danych MPI-R10 wraz z czujnikiem FC-MPI i liniałem magnetycznym M-BAND-10

System ten jest szczególnie rekomendowany do zastosowań, które wymagają częstych zmian nastawień, w celu prawidłowego dopasowania docelowej i aktualnej pozycji elementów maszyny. Stanowią również swoisty układ bezpieczeństwa, gdyż przy odpowiednim zaprogramowaniu, nawet jeśli pojedynczy wskaźnik MPI-R10 nie jest ustawiony w pozycji docelowej, PLC może nie zezwolić na uruchomienie maszyny. Unikamy w ten sposób problemów produkcyjnych, wynikających z błędów przezbrojenia. Jednostka sterująca UC-RF dostępna jest w trzech wersjach, odpowiednich dla najbardziej popularnych magistrali przemysłowych: 

* ETHERNET/IP, 
* PROFINET IO,
* MODBUS TCP. 

Jednostka sterująca
Jednostka sterująca UC-RF

Kompletny system może składać się nawet z 36 wskaźników położenia MPI-R10-RF oraz jednostki sterującej UC-RF podłączonej do PLC maszyny. Dzięki temu mamy podgląd różnych pozycji docelowych na każdym z wyświetlaczy i na sterownikach, co zapewnia pełną kontrolę nad wszystkimi pozycjami maszyny.

Schemat
Zestaw wskaźników położenia MPI-R10-RF komunikujący się z jednostką sterującą UC-RF drogą radiową

W praktyce ustawienie elementu maszyny może być przesyłane ze wskaźnika do układu sterowania i tam zapamiętane w określonym profilu. W razie potrzeby profil może zostać ponownie wywołany. Wywołanie profilu z układu sterowania powoduje wyświetlenie na każdym ze wskaźników żądanej wartości docelowej. Użytkownik musi jedynie przestawić aktualną wartość wyświetlaną na wskaźniku do wartości wymaganej, po czym wskaźnik potwierdzi do układu sterowania, że znajduje się w żądanej pozycji.

Schemat
W celu zamocowania wyświetlacza MPI-R10-RF należy wsunąć dolną część obudowy w otwór, którego wymiary podano w karcie katalogowej, i docisnąć górną część, aż do zatrzaśnięcia. Demontażu wyświetlacza można dokonać, naciskając do oporu przytrzymujący zatrzask za pomocą wkrętaka płaskiego

Wyświetlacz wskaźnika MPI-R10-RF cechuje się niezwykle łatwym montażem i demontażem, dzięki systemowi zatrzaskowemu, który nie wymaga użycia śrub. Liczne funkcje wyświetlacza pozwalają na łatwe ustawienie i doskonałe dostosowanie do różnych maszyn pomiarowych i tnących. Czujnik magnetyczny FC-MPI jest dostępny w różnych długościach i jest również mocowany zatrzaskowo.

Schemat
Czujnik FC-MPI mocowany jest zatrzaskowo w wyświetlaczu

Budowa samego systemu MPI-R10-RF w zasadzie nie różni się niczym od standardowego MPI-10. Układ zasilany jest z niezależnego źródła energii, baterią 1/2 AA 3,6 V, dołączaną do zestawu. Bateria zlokalizowana jest wewnątrz obudowy ekranu, co czyni zestaw bardziej kompaktowym. Testy wykazały żywotność baterii, sięgającą dwóch lat. Podtrzymanie ustawień w czasie wymiany baterii zapewnia wbudowana pamięć buforowa. Wielofunkcyjny, siedmiocyfrowy wyświetlacz MPI-R10-RF dostępny jest w dwóch klasach szczelności: IP54 oraz IP67. Może pracować w kurzu i zapyleniu, a szczelniejsza wersja może być stosowana również w aplikacjach, gdzie występuje mycie pod ciśnieniem.

Doradcy techniczni firmy Elesa+Ganter pomogą dobrać rozwiązanie odpowiednie do wymagań aplikacji. Mogą również pomóc w konfiguracji urządzeń.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę