Maszyny transferowe – kilka maszyn w jednej

Mikron

Jedna maszyna, wiele możliwości – tak można scharakteryzować maszyny transferowe. Stanowią one kompleksowe gniazdo produkcyjne, na które składa się automatyczny system załadunku i wyładunku, obrabiarka skrawająca, system myjący, kontrola jakości i paletyzacja.

Maszyna transferowa to obrabiarka używana do masowej produkcji unikalnego produktu lub rodziny podobnych wyrobów poprzez wiercenie, wytaczanie, frezowanie i inne operacje obróbkowe wykonywane w określonej kolejności na każdej obrabianej części.

Maszyny transferowe są rozwiązaniem dla każdego, kto chce produkować konkurencyjnie komponenty metalowe w dużych ilościach, o zbliżonych kształtach i przy zachowaniu najwyższej precyzji – zaznacza Axel Warth, Head of Marketing & Business Development w firmie Mikron.

Daniel Okal, doradca techniczny w BTC Maszyny Stolarczyk, podkreśla, że wydajność jednej maszyny transferowej to poziom kilku konwencjonalnych obrabiarek CNC. – To bezpośrednio przyczynia się do oszczędności miejsca w zakładach produkcyjnych, przy czym całość obróbki odbywa się w jednym procesie. Wystarczy jeden operator do zapewnienia ciągłości produkcji – tłumaczy Okal. – Dla zakładów obrabiających mniejsze partie detali, w których zastosowanie obrabiarek transferowych nie ma uzasadnienia ekonomicznego, Buffoli Transfer oferuje tzw. elastyczne obrabiarki transferowe: maszyny wyposażone w trzy wrzeciona obrabiające jednocześnie do sześciu detali w czasie dłuższym niż typowa maszyna transferowa, ale w dalszym ciągu zdecydowanie krótszym niż tradycyjne centra obróbkowe – dodaje.

Jak podkreśla Daniel Okal, żyjemy w okresie wielkich zmian i rewolucji w branży przemysłowej, a co za tym idzie, od maszyn produkcyjnych wymaga się większej szybkości, elastyczności, niezawodności i utrzymania ciągłość produkcji. – Maszyny transferowe odpowiadają na tę potrzebę, ponieważ stanowią kompleksowe gniazdo produkcyjne składające się z automatycznego systemu załadunku i wyładunku, obrabiarki skrawającej, systemu myjącego, kontroli jakości oraz paletyzacji – zaznacza Okal.

Wspomniana już firma Buffoli Transfer, której maszyny znajdziemy w ofercie polskiego dystrybutora BTC Maszyny Stolarczyk, kładzie duży nacisk na stały rozwój i ulepszanie oprogramowania sterującego maszyną, tak by zapewnić możliwie najprostszy interfejs dający szybki wgląd w kluczowe parametry maszyny. – Autorskie oprogramowanie tego włoskiego producenta umożliwia prowadzenie dialogu ze wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi, aby operator mógł łatwo napisać program pozwalający przejść z obróbki jednego wyrobu na drugi – opisuje Daniel Okal.

Z kolei oferowana przez firmę Galika obrabiarka transferowa Mikron MultiX to maszyna konsekwentnie dostosowywana do potrzeb klientów. – Dzięki Mikron MultiX klienci mogą konfigurować konkretne rozwiązania obróbcze, aby spełnić swoje potrzeby w zakresie wydajności, precyzji, sztywności, możliwości, rozmiaru, kosztu lub mocy. Jest to maszyna bardzo łatwa w rekonfiguracji: gdy aplikacja, dla której system został pierwotnie zaplanowany, nie jest już potrzebna, można łatwo i szybko zmienić jego konfigurację za pomocą rewolucyjnej, opatentowanej koncepcji. Klienci mogą w ten sposób zaoszczędzić na inwestycji w nowy system – przekonuje Axel Warth. Jak zaznacza, rekonfiguracja ta daje unikalne możliwości dzięki rozwiązaniom do obróbki od 50 do 5 mln części.

Dobór maszyny

Według Axela Wartha z firmy Mikron głównym kryterium wyboru przy zakupie maszyny transferowej powinien być koszt jednostkowy (koszt przypadający na jednostkę produkcji).

Daniel Okal z BTC Maszyny Stolarczyk zwraca natomiast uwagę na inne czynniki, np. wielkość partii produkcyjnej. – Dzięki temu, że nowoczesne maszyny transferowe są bardzo elastyczne, możliwe jest wykorzystanie jednej maszyny do obróbki rodziny podobnych detali – wyjaśnia. Jako drugi czynnik wskazuje czas przezbrojenia. – W dzisiejszych czasach konieczne jest przyspieszenie konfiguracji maszyny, aby uniknąć przestojów. Nowoczesna obrabiarka transferowa to taka, która pozwala przejść z produkcji jednego detalu do drugiego w czasie do dwóch godzin – uważa.

Jak podpowiada Okal, warto też zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych i serwisu. – Maszyna transferowa służy do generowania pieniędzy. W tym celu musi działać prawidłowo, a że jest to skomplikowane urządzenie, wymaga opieki technicznej wykwalifikowanego serwisu – podsumowuje.

Źródło zdjęcia: Mikron

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę