Mistal stawia na komisjonowanie i wstępne przetwarzanie

 

Mistal spółka z o.o. rewitalizuje logistykę w swojej siedzibie w Katowicach. Największy nacisk kładzie przy tym na automatyzację systemu magazynowania i komisjonowania materiałów ze stali węglowej o długości 6 metrów.

W przyszłości hurtownia wyrobów hutniczych będzie składować materiały w „komorach” o układzie podobnym do plastra miodu. System firmy Remmert oferuje przy pełnym wykorzystaniu kaset nominalną nośność około 5600 ton stali. Dzięki temu Mistal zwiększy pojemność magazynową o jedną trzecią. Nowa koncepcja składowania pozwoli na przejście z trójzmianowego trybu pracy na dwuzmianowy – przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Oprócz tego nowy system umożliwia efektywne docinanie magazynowanych elementów zgodnie z indywidualnymi zamówieniami.

 

Mistal spółka z o.o. zajmuje się handlem rurami stalowymi różnych gatunków oraz różnych wymiarów o długości do szesnastu metrów. Choć tak obszerna paleta produktów daje firmie przewagę wobec silnej konkurencji, stanowi jednocześnie wyzwanie natury logistycznej. Z zajmującymi po części dużo miejsca materiałami wiążą się liczne wymagania dotyczące prawidłowego przechowywania i obsługi. „Korzystając z konwencjonalnej metody magazynowania zaczęliśmy już powoli dochodzić do granic swoich możliwości. Nie mogliśmy przez to sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów związanymi z krótką realizacją zleceń wspomina Jacek Peryt, prezes zarządu Mistal. „Wspólnie z ekspertem ds. rozwiązań magazynowych, firmą Remmert znaleźliśmy rozwiązanie, dzięki któremu udało się nam znacznie zwiększyć wydajność.“ Najważniejszym celem była automatyzacja procesu składowania materiałów ze stali węglowej o długości do 7 metrów. Stało się to możliwe dzięki nowemu magazynowi komorowemu. Specjalna konstrukcja oferuje szczególnie wysoką gęstość składowania. Mistal w przyszłości będzie mógł przechowywać na powierzchni zasadniczej 1250 m² nawet do 3000 ton stali – to o około 30% więcej niż obecnie. Dzięki układowi obejmującemu dwie stacje magazynowe rozdzielono przestrzennie procesy przyjęcia towaru i komisjonowania. W efekcie zamówienia są realizowane znacznie szybciej. Dzięki temu hurtownia wyrobów hutniczych będzie mogła w przyszłości przejść na dwuzmianowy system pracy. Dzięki budowie systemu komorowego w nowej hali Mistal będzie dysponował poza tym dodatkową przestrzenią na surowce o długości powyżej 7 m metrów.

 

Poszerzenie spektrum usług

„Obecnie wielu hurtowników koncentruje się coraz bardziej na dopasowaniu oferowanych usług do specyficznych wymagań klienta“, relacjonuje Matthias Remmert, członek zarządu firmy Remmert. Podobnie jest w przypadku firmy Mistal: przedsiębiorstwo planuje rozwinąć w przyszłości docinanie zamawianych rur na wymiar zgodnie z zamówieniam. Dlatego Remmert zaprojektował system tak, by zapewnić możliwość przyłączenia do niego pił. Dzięki sprawnej technologii napędowej nie ucierpi na tym wydajność komisjonowania. W razie potrzeby magazyn będzie można także rozbudować. Mistal mógłby dzięki temu w przyszłości dysponować 2500 miejscami magazynowymi o nożności użytkowej każdego z nich na poziomie 4 ton i podpiąć do systemu kilka maszyn. Oddanie do eksploatacji magazynu komorowego planowane jest na koniec roku 2014.

www.remmert.pl
www.mistal.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę