Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu filtracyjnego?

Pixabay
Reklama
Reklama

– Zastosowanie konkretnego typu systemu filtracyjnego zależy od wymaganych środków bezpieczeństwa i ochrony dla instalacji produkcyjnej lub stanowiska pracy, adekwatnych do rodzaju realizowanych procesów technologicznych – zauważa Stanisław Nieświec, dyrektor ds. handlowych w firmie BART, zajmującej się instalacjami odpylania przemysłowego.

W przypadku działań wykonywanych przy wytwarzaniu lub naprawie produktów o dużej wrażliwości na działanie ładunków elektrostatycznych, np. lutowania urządzeń elektronicznych, konieczne jest stosowanie narzędzi i systemów wentylacyjnych spełniających wymagania ESD. Są to urządzenia posiadające odpowiednią konstrukcję, wykonane z materiałów pozwalających na odprowadzenie ładunków elektrostatycznych z ich powierzchni, co uniemożliwia przeskok iskry z narzędzia na lutowany element elektroniczny.

Reklama

W przypadku natomiast gdy mamy do czynienia z gazami lub pyłami, które w powietrzu tworzą atmosferę potencjalnie wybuchową, mówimy o urządzeniach w wykonaniu zgodnym z ATEX. Powstanie atmosfery wybuchowej jest możliwe wszędzie tam, gdzie występują gazy lub pyły posiadające własności palne oraz zachodzi ich dyspersja w atmosferze zamkniętej przestrzeni. W urządzeniach tworzących system filtracyjny wyeliminowano więc ryzyko powstania źródeł zapłonu wewnątrz ich komór, czyli tam, gdzie jest największe prawdopodobieństwo osiągnięcia atmosfery wybuchowej na skutek wysokiej temperatury lub ładunków elektrostatycznych. Gdyby jednak pomimo tych modyfikacji doszło do wybuchu, urządzenia są zabezpieczone przed jego skutkami.

Możliwe jest także zastosowanie systemów, których zadaniem jest wykrycie początkowej fazy wybuchu i jego stłumienie – systemów HRD. W wyjątkowych przypadkach zaleca się także urządzenia odporne na ciśnienie wybuchu.

Reklama

Nierozerwalnym elementem systemów filtracyjnych przeznaczonych do odpylania pyłów tworzących atmosferę wybuchową są mechanizmy odcinające przeniesienie się wybuchu z wnętrza komory urządzenia odpylającego do instalacji odpylania i elementów ssawnych. W najprostszych przypadkach stosuje się np. klapy zwrotne, inne wymagają mechanizmów przerywających ogień wybuchu w postaci specjalnych gaśnic proszkowych (systemy HRD).

Więcej o filtracji pyłów szlifierskich przeczytasz w najnowszym - 11. numerze MM Magazynu Przemysłowego

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama