Najmniejszy 6-osiowy robot przemysłowy na świecie

Najmniejszy 6-osiowy robot przemysłowy na świecie Meca500 Mecademic

Meca500 to najmniejszy, a jednocześnie ultra precyzyjny 6-osiowy robot przemysłowy na świecie. Dzieło kanadyjskiego koncernu Mecademic dostępne jest w ofercie firmy ITA.

W przeciwieństwie do typowych robotów przemysłowych, które są złożonym, samodzielnym systemem, programowanym za pomocą wewnętrznego języka programowania i interfejsu, Meca500 jest sterowany tak jak każdy inny element automatyki.

robot Meca500

Ze względu na swoje kompaktowe rozmiary i wysoki poziom precyzji (powtarzalność 5 µm) znajduje szerokie zastosowanie zarówno w typowych instalacjach przemysłowych, jak i w ośrodkach naukowo-badawczych. Robot Meca500 sprawdza się w takich zadaniach jak: precyzyjny montaż, testowanie i kontrola jakości, mikro-precyzyjne pozycjonowanie, przenoszenie elementów i precyzyjne dozowanie. Z tego względu sięgają po niego firmy m.in. z przemysłu elektronicznego, farmaceutycznego, medycznego, a nawet z branży zegarowej.

Powiązane firmy

robot Meca500

Do jego podstawowych zalet, poza wspomnianą wysoką precyzją i kompaktowymi rozmiarami, co przekłada się na niewielką zajmowaną przez robota przestrzeń, można jeszcze zaliczyć łatwą obsługę i integrację z innymi systemami. Meca500 ma zasięg 260 mm, udźwig 0,5 kg, a jego masa całkowita wywnosi 4,5 kg. Zasilany jest z instalacji 24 V.

Sterownik robota jest zabudowany w jego podstawie, zaś komunikacja odbywa się przez sieć Ethernet TCP i EtherCAT, a jego stopień ochrony to IP 40.

Źródło: ITA

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę