Najważniejsze trendy w rozwoju przemysłu

Schneider Electric
Reklama
Reklama

Wkroczyliśmy w nową erę ewolucji przemysłowej, w której kierunki rozwoju wyznaczają nowe trendy. Ich główną osią jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, które pozwalają być bardziej konkurencyjnym na rynku. Na temat najważniejszych trendów w przemyśle opowiada Ireneusz Martyniuk (na zdjęciu), wiceprezes Pionu Przemysłu Schneider Electric.

W jakim miejscu jest dziś Polski i światowy przemysł?

Tak jak w osiemnastym wieku, gdy świat zaczął przyśpieszać dzięki skonstruowaniu pierwszych maszyn napędzanych siłą wody i pary, tak trzy wieki później jesteśmy świadkami kolejnego etapu rozwoju tzw. Przemysłu 4.0, w którym główną rolę odegrają: automatyka, systemy IT oraz Internet rzeczy (Internet of Things). Mówiąc o zjawiskach, które zmieniają współczesny przemysł musimy mówić o digitalizacji, cyberbezpieczeństwie sieci przemysłowych, zmianach w infrastrukturze jak również pojawieniu się inteligentnych technologii. To wszystko sprawia, że dzisiejszy przemysł zmienia się jak nigdy i wchodzi w zupełnie nowy poziom rozwoju.

Reklama

Czym jest, więc digitalizacja i jaki ma ona wpływ na dzisiejszy przemysł?

Szacuje się, że do 2020 roku na świecie będzie 50 miliardów urządzeń podłączonych do sieci, 50 razy więcej niż jeszcze 5 lat temu. Oznacza to masę urządzeń komunikujących się samodzielnie za pomocą sieci i analizujących miliony danych w czasie rzeczywistym, aby wykonywać określone czynności. Głównym wyznacznikiem tych zmian jest Internet rzeczy. Technologie te przyniosą globalnej gospodarce aż 14 trylionów dolarów zysku. Internet rzeczy sprawia, że urządzenia stają się inteligentne, przez co wzmacniają wartość firmy, poprzez zwiększenie efektywności i rentowności przedsiębiorstwa. Wszelkie decyzje dotyczące różnych obszarów w zakresie jakości, zarządzania czy klientów stają się coraz łatwiejsze. Dzięki temu coraz więcej urządzeń będzie w stanie komunikować się między sobą i jeszcze lepiej planować produkcję, nawet na odległych kontynentach. Megatrend digitalizacji wpływa również na wydajność zakładów i pozwala lepiej kontrolować wpływ przemysłu na środowisko. Na Internet rzeczy należy więc patrzeć nie jak na rewolucję, ale jak na ewolucję.

Reklama

Digitalizacja sprawia, że fabryki i przemysł wykorzystują już wiele urządzeń podłączonych do sieci. Z kolei cyberbezpieczeństwo to termin, który kojarzy się głównie z wojskiem czy włamaniami do banków. Czy przemysł jest atrakcyjnym sektorem dla hakerów?

Według danych pochodzących z raportu „Cyberbezpieczeństwo środowisk sterowania i automatyki przemysłowej”, opublikowanego przez Frost & Sullivan we współpracy z naszą firmą wynika, że w latach 2006-2012 liczba incydentów zagrażających bezpieczeństwu przemysłu na świecie wzrosła aż o 782%. Jest to zjawisko, które będzie coraz częściej występowało w sektorze przemysłu. Dla cyberprzestępców, przedsiębiorstwa działające w tej branży stały się bardziej atrakcyjne, ze względu na większe obroty finansowe, możliwość wyrządzenia większych szkód w całym łańcuchu dostawców, jak również uzyskanie dostępu do ciekawych nowych technologii, które później mogą wykorzystać na świecie. Cyberprzestępczość to szansa na rozwinięcie zupełnie nowych technologii w obszarze zabezpieczeń. Sprawia jednocześnie, że na przemysł patrzymy dziś również przez pryzmat rozwoju nowych wysokich technologii. Przemysł potrzebuje zabezpieczeń, aby móc rozwijać się bezpiecznie i stabilnie.

Od lat mówi się, że odpowiednia infrastruktura to kluczowy czynnik rozwoju państwa. Biorąc pod uwagę duże zmiany związane z globalną polityką klimatyczną, infrastruktura nabiera nowego znaczenia. Jakiego?

To co kiedyś w infrastrukturze i technologiach było eco teraz jest również smart. To wynik globalnych zmian ekonomicznych, technologicznych oraz ekologicznych na całym świecie. Aby zapobiec zmianom klimatu będziemy musieli ograniczyć emisję CO2 do poziomu 40% do 2030 roku. Pomagają nam w tym nowe technologie produkcji o mniejszej emisji. To wszystko sprawia, że należy zmodernizować naszą infrastrukturę.

Czym są współczesne inteligentne technologie i jak pomagają światu?

Wzrost urbanizacji powoduje zwiększające się potrzeby miast, szczególnie w obszarze energetyki. Według danych raportu „Inteligentna Energia” wynika, iż światowy popyt na energię w latach 2000–2030 zwiększy się o 200%. Już dziś miasta są odpowiedzialne za 75% całkowitego zużycia energii. Znaczący udział generują budynki - ich systemy ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia. Aby utrzymać obecne zapotrzebowanie na energię przy rosnących potrzebach miast konieczne są inwestycje m.in. w technologie inteligentnych budynków – systemy automatyki i zarządzania energią, które pozwalają oszczędzić nawet do 30% energii. Urbanizacja generuje potrzebę zwiększenia nakładów na rozwój w wysokie technologie, pozwalając jednocześnie sprostać wyzwaniom, jakie stoją przed miastami. Dzięki inwestycji w technologie powstają nowoczesne miasta, ale również pola do pracy nad kolejnymi projektami. To samonakręcająca się spirala, generująca możliwości dla przedsiębiorstw przemysłowych, miast i mieszkańców.

Źródło: Schneider Electric

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama