Narzędzia i parametry nadal ważne w obróbce skrawaniem

Mepax
Reklama
Reklama

Chociaż producenci mają w pracy styczność z różnymi częściami, materiałami elementów obrabianych i procesami obróbki skrawaniem, ich wspólnym celem jest obróbka określonej liczby elementów o pożądanej jakości, w określonym czasie i za odpowiednią cenę.

Producenci zwykle osiągają wyznaczone przez siebie cele, postępując według zawężonego modelu, który obejmuje wybór i zastosowanie narzędzia oraz rozwiązywanie pojawiających się problemów w sposób reaktywny. Zmiana tego podejścia może zaowocować obniżeniem kosztów i wzrostem wydajności. Zamiast czekać, aż pojawią się problemy, a następnie korygować poszczególne operacje wykonywane podczas obróbki, producenci w pierwszej kolejności powinni skupić się na proaktywnym planowaniu wstępnym, którego celem jest wyeliminowanie wadliwych części i przestojów. Po wprowadzeniu stabilnego i niezawodnego procesu można przeprowadzić analizę ekonomiki produkcji, aby zrównoważyć jej tempo w stosunku do kosztów. Następnie, w oparciu o wybór odpowiednich narzędzi skrawających i parametrów obróbki, producenci mogą w pełni zoptymalizować operacje i zrealizować swoje cele produkcyjne.

Reklama

Wybór narzędzi i warunków skrawania

Wybór narzędzia do skrawania metali zależy zwykle od jego zastosowania: warsztat szuka narzędzia do obróbki określonego materiału elementu obrabianego, takiego jak stal lub aluminium, albo do przeprowadzenia określonej operacji, takiej jak obróbka zgrubna lub wykańczająca. Więcej korzyści przynosi wybór narzędzia poprzedzony analizą miejsca operacji obróbki skrawaniem w całym procesie produkcji.

W przypadku takiego podejścia priorytetem jest zapewnienie niezawodności procesu i wyeliminowanie wadliwych części oraz nieplanowanych przestojów. Niezawodność jest, ogólnie rzecz ujmując, kwestią przestrzegania zasad. Jeśli warsztat nie uwzględnia wpływu, jaki wywierają na narzędzie siły skrawania oraz czynniki termiczne i chemiczne, niezawodność narzędzia zmniejszy się, co doprowadzi do jego uszkodzenia.

Reklama

Po wprowadzeniu stabilnego procesu należy wybrać takie właściwości narzędzia i warunki skrawania, aby odpowiadały one ogólnym celom stawianym przez firmy zajmujące się obróbką metali. Na przykład w produkcji masowej prostych części priorytetem może być dążenie do maksymalizacji zdolności produkcyjnej przy minimalizacji kosztów. Z drugiej jednak strony przy wielu wariantach skomplikowanych części produkowanych w krótkich seriach należy przede wszystkim kłaść nacisk na zapewnienie całkowitej niezawodności i dokładności, licząc się przy tym z większymi kosztami produkcji. W przypadku systemów narzędzi stosowanych w produkcji krótkich serii wymagana jest elastyczność (patrz pasek boczny).

Jeśli głównym celem jest efektywność kosztów, narzędzia należy wybrać w oparciu o niski koszt krawędzi skrawającej, a wybór warunków skrawania musi być zgodny z wyborem narzędzi. Parametry obróbki skrawaniem powinny kłaść nacisk na trwałość narzędzia oraz niezawodność procesu. Jeśli priorytetem jest z kolei jakość elementu obrabianego, właściwym podejściem będzie stosowanie przy odpowiednich warunkach skrawania narzędzi precyzyjnych o wysokiej wydajności. Bez względu na cel różne założenia prowadzą do wyboru różnych warunków skrawania i narzędzi.

Źródło: Mepax/Seco Tools

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama