Narzędziownia firmy HAIMER z oprogramowaniem WinTool i systemem Toolbase

Narzędziownia firmy HAIMER z oprogramowaniem WinTool HAIMER

Grupa Haimer nabywa 25% pakiet akcji w spółce akcyjnej WinTool AG i zawiera strategiczne partnerstwo z Grupą TCM, dzięki któremu Haimer uzyskuje globalne prawa do dystrybucji oprogramowania WinTool i systemu Toolbase. Przed podjęciem decyzji o nabyciu akcji firmy, oprogramowanie WinTool i system Toolbase zostały wprowadzone we własnych zakładach produkcyjnych firmy i przetestowane w czasie ciągłej eksploatacji, udowadniając swoją wartość w bardzo krótkim czasie. W przyszłości TCM będzie polegać na HAIMER jako strategicznym dostawcy w dziedzinie uchwytów narzędziowych, maszyn do obkurczania, wyważania i wstępnego ustawiania w podstawowej działalności zarządzania narzędziami

Na targach EMO 2023 firma HAIMER zaprezentowała duży postęp i od tego czasu oferuje oprzyrządowanie do obrabiarek wraz z potężną ofertą produktów cyfrowych, składającą się z oprogramowania WinTool, niezależnego systemu zarządzania narzędziami oraz Toolbase – inteligentnego systemu wydawania narzędzi z komponentami oprogramowania i sprzętu. Aby osiągnąć tak duży postęp, HAIMER zawarł partnerstwo w zakresie kompetencji z Grupą TCM, w skład której wchodzą WinTool AG i Achterberg GmbH, które przez wiele lat zdobyły doskonałą reputację jako projektanci i producenci rozwiązań WinTool i Toolbase. Partnerstwo zyskało teraz długoterminową podbudowę strategiczną dzięki nabyciu 25% pakietu akcji spółki akcyjnej WinTool AG i zostało skonsolidowane przez dalsze globalne umowy dystrybucyjne. Dzięki temu HAIMER może oferować i sprzedawać obie linie produktów swoim partnerom dystrybucyjnym i klientom na całym świecie.

W 2023 roku współpracowaliśmy bardzo intensywnie i byliśmy w stanie osiągnąć znaczący sukces rynkowy w bardzo krótkim czasie. Portfel produktów HAIMER i Grupy TCM doskonale się uzupełnia, a nasze wspólne zrozumienie wymagań naszych klientów doprowadzi do jeszcze bardziej wydajnych rozwiązań. Obaj partnerzy opowiadają się za praktycznymi, wysokiej jakości rozwiązaniami, które są ukierunkowane na długoterminowe korzyści dla klienta. Ponadto jesteśmy przekonani, że gama produktów HAIMER wzbogaci nasz zakres usług w zakresie zarządzania narzędziami i wzmocni naszą pozycję rynkową oraz zaspokoi nasze ambicje bycia liderem na rynku usług zarządzania narzędziami. W przyszłości skorzystają na tym wszyscy klienci TCM na całym świecie. Z niecierpliwością czekamy na konsolidację zawartego strategicznego partnerstwa i witamy HAIMER jako akcjonariusza WinTool – powiedział Markus Temmel, dyrektor wykonawczy TCM.

Oferta zarządzania narzędziami cyfrowymi

Strategiczne partnerstwo z TCM i inwestycja kapitałowa w WinTool doskonale wpisują się w naszą strategię: Chcemy oferować naszym klientom na całym świecie spójną koncepcję systemową w zakresie cyfryzacji i automatyzacji zarządzania narzędziownią. Wymaga to łatwych do wdrożenia produktów i intuicyjnych rozwiązań programowych, które umożliwią użytkownikom zwiększenie wydajności na hali produkcyjnej. Dzięki naszym nowym produktom WinTool i Toolbase jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom najbardziej kompletne rozwiązanie na rynku. W rekordowym czasie zaledwie czterech miesięcy wprowadziliśmy systemy w naszym dużym zakładzie produkcyjnym z ponad 200 obrabiarkami sterowanymi numerycznie. Nasze własne pozytywne doświadczenia i świetne opinie klientów na targach EMO 2023, wraz współpracą z zespołem TCM opartą na pełnym zaufaniu, zachęciły nas do zrobienia kolejnego kroku z oprogramowaniem WinTool i TCM – powiedział Andreas Haimer, prezes Grupy HAIMER.

Oprogramowanie wdrożone we własnym procesie produkcji

Sami jesteśmy firmą produkcyjną, produkującą do 4000 uchwytów narzędziowych dziennie w naszej siedzibie głównej w Igenhausen i w sąsiednim zakładzie produkcyjnym w Motzenhofen. Sami produkujemy również nasze czujniki 3D, maszyny do obkurczania, wyważania i wstępnego ustawiania. Dlatego też jesteśmy bardzo zainteresowani ciągłą optymalizacją naszego procesu zarządzania narzędziami – wyjaśnia Andreas Haimer.

Narzędziownia firmy HAIMER z oprogramowaniem WinTool i systemem Toolbase zdjęcie w treści artykułu

Firmie HAIMER udało się wdrożyć oprogramowanie WinTool, w tym system wydawania Toolbase wraz z całkowicie zintegrowaną łącznością z urządzeniami HAIMER, w bardzo krótkim czasie. 

Proste wdrożenie tych produktów jest ważnym czynnikiem już na samym początku – wyjaśnia Stefan Echle, szef działu zarządzania produktami w HAIMER, który pełnił rolę kierownika projektu i łącznika między dostawcami, działem informatyki (IT), narzędziownią i działem produkcji w czasie procesu wdrażania oprogramowania. – W krótkim czasie wprowadziliśmy wszystkie nasze istniejące narzędzia, części zamienne i elementy C – w sumie co najmniej 10 000 pozycji - jako cyfrową kopię do centralnej bazy danych WinTool, a także dokonaliśmy cyfryzacji fachowej wiedzy I umiejętności w zakresie aplikacji HAIMER dla każdego zadania. Oznacza to, że informacje są dla nas zawsze dostępne, niezależnie od użytkownika. Połączyliśmy również nasze istniejące duże pionowe systemy szaf z Toolbase i uruchomiliśmy dodatkowe zamykane szafy Toolbase, co pozwoliło nam uzyskać zdecentralizowaną sieć dostaw materiałów eksploatacyjnych na potrzeby naszego procesu produkcji.

Szkolenie dla użytkowników potwierdziło, że oprogramowanie ma bardzo praktyczną strukturę. 

W interfejsie użytkownika nie ma wymyślnych dodatkowych efektów specjalnych, jest on ukierunkowany na to co najważniejsze – potwierdza Stefan Echle. – Pracownicy produkcji i narzędziowni pracujący z produktami nie mają żadnych problemów ze zrozumieniem i używaniem interfejsu użytkownika.

Jakie są możliwości oprogramowania WinTool?

Jako rozwiązanie programowe do zarządzania narzędziami i danymi, WinTool umożliwia gromadzenie i wykorzystywanie danych narzędziowych, wzorcowych i eksploatacyjnych, a także programów i procesów obrabiarek sterowanych cyfrowo. Dzięki modułowej strukturze, użytkownicy mogą "zacząć od wdrożenia na małą skalę" z WinTool – mówi Stefan Echle. – Początkowo wprowadzając tylko swoje narzędzia skrawające i uchwyty narzędziowe. To pierwszy krok: gromadzenie i dostosowanie danych narzędzi. 

Aby proces ten był łatwy i skuteczny, WinTool zapewnia otwartą bazę danych, która może być używana do importowania istniejących danych z innych systemów oprogramowania danych. Dane dwuwymiarowe (2D) i trójwymiarowe (3D) dostarczane w trybie online przez producentów mogą być również łatwo importowane.

Już ta pierwsza czynność zapewnia użytkownikowi przegląd tego, które narzędzia i narzędzia dodatkowe są dostępne w procesie produkcji i gdzie się znajdują. W drugim kroku użytkownik może wyczyścić początkowe zapasy i dalej optymalizować swoje zapasy narzędzi na podstawie zużycia określonego w czasie.

Informacje o odpowiednim okresie użytkowania narzędzia mogą być również przechowywane w oprogramowaniu WinTool, co jest niezbędne do maksymalizacji wykorzystania narzędzi skrawających w obróbce skrawaniem – mówi Stefan Echle, wymieniając kolejną zaletę systemu: – Montaż kompletnych narzędzi w 3D jest znacznie łatwiejszy w WinTool niż w systemie CAM.

 W celu późniejszego przeniesienia do systemu CAD/CAM, WinTool oferuje 25 bezpośrednich interfejsów do wszystkich popularnych systemów - idealnych dla firm takich jak HAIMER, które używają więcej niż jednego systemu CAD/CAM. 

WinTool jest optymalnym centrum danych dla wszystkich informacji o narzędziach, a dzięki interfejsom z systemami CAM, ERP, Toolbase, modułem wstępnego ustawiania i innymi systemami oprogramowania, klient posiada zawsze i wszędzie dostęp do jednolitych i istotnych danych – podsumowuje Thimo Rotter, regionalny kierownik sprzedaży oprogramowania WinTool.

Oczywiście WinTool posiada znacznie większe możliwości, a HAIMER będzie rozszerzał jego zastosowania krok po kroku. Oprogramowanie może być używane jako biblioteka materiałów roboczych, a także do zarządzania danymi CNC, procesami i zapasami. Korzyści: krótszy czas programowania i konfiguracji, mniejsze zapasy narzędzi, zintegrowana dokumentacja i ostatecznie wyższa wydajność pracy.

HAIMER Toolbase

Doskonałym uzupełnieniem systemu zarządzania narzędziami jest inteligentny I łatwy w obsłudze system wydawania narzędzi Toolbase wspierany przez oprogramowanie. 

Wyposażyliśmy również użytkowane przez nas szafy wydające narzędzia w oprogramowanie Toolbase – wyjaśnia Stefan Echle. – System wydawania narzędzi oszczędza nam kosztownych procesów, takich jak poszukiwanie odpowiedniego narzędzia, bieżąca kontrola zapasów i określanie wymagań dotyczących zużycia.

Idealnie, Toolbase jako moduł logistyczny jest połączony z oprogramowaniem WinTool, ponieważ interfejs jest dostępny i został wielokrotnie wypróbowany i przetestowany. Jednak Toolbase można również łączyć z innymi systemami zarządzania narzędziami lub obsługiwać ręcznie jako rozwiązanie podstawowe. Stefan Echle zwraca uwagę, że dla małych i średnich przedsiębiorstw połączenie urządzenia HAIMER Microset z szafą Toolbase jest korzystnym rozwiązaniem.

Oprogramowanie Toolbase zapewnia użytkownikowi dostęp, a także możliwość wyszukiwania przy pomocy kodów kreskowych, mikroprocesorowych identyfikatorów radiowych (ang. RFID chips) lub ręcznego wprowadzania danych, a także umożliwia zawsze prawidłowe pobieranie narzędzi i materiałów eksploatacyjnych bez czasochłonnego wyszukiwania. Zyski w zakresie czasu i niezawodności procesu są zauważalne od pierwszego dnia. Dokładne dane o zużyciu również zapewniają przejrzystość i są kluczem do bardziej wydajnego zarządzania magazynem i obniżenia kosztów magazynowania. 

Wydajne i cyfrowe zarządzanie narzędziami dzięki firmie HAIMER

Odnosimy korzyści w naszej własnej produkcji i zdobywamy doświadczenie, które chętnie przekazujemy naszym klientom. Jesteśmy przekonani, że zarządzanie narzędziami przy pomocy naszych analogowych i cyfrowych produktów HAIMER będzie nadal zyskiwać na znaczeniu wraz ze wzrostem automatyzacji. Wszystkie systemy są modułowe, więc każda firma może wybrać odpowiedni punkt wejścia do cyfryzacji własnej produkcji – mówi  Andreas Haimer.

Dlatego też wszystkie programy do ustawiania narzędzi HAIMER Microset mogą być w przyszłości standardowo uzupełnione o WinTool. Ponieważ jeśli dane wzorcowe są dostępne w WinTool, cyfrowa kopia kompletnego narzędzia może zostać utworzona i wykorzystana do symulacji w ciągu zaledwie kilku minut bez żadnych komplikacji.

Jeśli chodzi o dane wzorcowe dla narzędzi skrawających i uchwytów narzędziowych HAIMER, firma stworzyła już wszystkie parametry, pliki STEP i DXF zgodnie z normami DIN 4000 i ISO 13399. Dane są dostępne do pobrania na stronie internetowej HAIMER i na platformie Tooltracer.

Źródło: HAIMER

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę