Naukowcy opracowali nanoczujnik PH

IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski
Reklama
Reklama

O ile pomiary zmian kwasowości czy zasadowości roztworów o dużej objętości nie stanowią dziś problemu, o tyle do tej pory nie istniała metoda, która pozwoliłaby na efektywne badanie współczynnika pH próbek o wielkości nanometrów.

Przełomem może okazać się wynalazek uczonych z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, którzy wspólnie z kolegami z Uniwersytetu Carla von Ossietzky’ego w Oldenburgu (Niemcy) opracowali nanoczujnik pozwalający na pomiar powierzchni z rozdzielczością przestrzenną rzędu 50 nm.

Reklama

Montowany jako sonda mikroskopu skaningowego przyrząd bazuje na zmodyfikowanej ultracienkiej elektrodzie węglowej i pozwala na wyznaczenie w czasie rzeczywistym pH w zakresie 2-12 z dokładnością do setnych części jego wartości.

Jego zastosowanie otwiera naukowcom drogę do zrozumienia wielu procesów chemicznych zachodzących na poziomie cząsteczkowym, np. reakcji katalitycznych czy korozji wżerowej.

Reklama

Źródło: www.ichf.edu.pl

 

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama