Nowa metoda oczyszczania umożliwi odzysk wiórów

Naukowcy z Uniwersytetu w Duisburgu-Essen opracowali system do odtłuszczania, który umożliwia efektywną separację i odzysk wiórów z mieszanki olejowej.
– Powstające podczas obróbki wióry mają taki sam skład materiałowy jak obrabiany detal. W przeciwieństwie do niego są jednak pokryte środkiem smarnym, co znacznie zmniejsza ich wartość użytkową. Aby je bowiem ponownie wykorzystać, trzeba najpierw usunąć z nich zanieczyszczenia. A trzeba pamiętać, że stopy metali należą do surowców o istotnym znaczeniu dla gospodarki – wyjaśnia prof. Rüdiger Deike z Instytutu Technologii Metali Uniwersytetu w Duisburgu-Essen.
Powołany przez niego zespół badaczy we współpracy z Instytutem Energetyki i Technologii Ochrony Środowiska (IUTA) oraz przedstawicielami świata przemysłu: RHM Rohstoff-Handelsgesellschaft (Mülheim) i Federal-Mogul Burscheid (dziś Tenneco) przez pięć lat analizował możliwości taniego i efektywnego odzysku wiórów – i to na skalę przemysłową.
W efekcie udało mu się opracować nowy system odtłuszczania, w trakcie którego wióry są kilkukrotnie myte z wykorzystaniem mieszanki wody i surfaktantów, a następnie suszone strumieniem powietrza. Procesowi odzysku poddawana jest także woda. Co więcej, nowa technologia wymaga dostarczenia o 40% mniej energii i emituje o 2/3 mniej CO2 niż konwencjonalne procesy odtłuszczania.
To jednak nie wszystko: naukowcy opracowali także specjalny wariant systemu umożliwiający efektywny odzysk wiórów powstających w procesie szlifowania metali. Ich separacja i oczyszczanie stanowiły dla konwencjonalnych metod spore wyzwanie – głównie ze względu na ich mikroskopijne wymiary. Nowy system nie tylko świetnie radzi sobie z tym zadaniem, ale jest też w stanie oczyścić ponad 100 kg wiórów na godzinę.
Źródło: Universität Duisburg-Essen