Nowa moc intralogistyki – Dni Otwarte Jungheinrich

Nowa moc intralogistyki – Dni Otwarte Jungheinrich Jungheinrich

Po dwóch latach przerwy Dni Otwarte Jungheinrich wróciły do magazynu firmy w Bielanach Wrocławskich. 5 oraz 6 października br. odbyła się kolejna edycja eventu, tym razem pod hasłem „Nowa moc intralogistyki”. Było elektrycznie, efektywnie, ekologicznie i ergonomicznie, czyli zgodnie z trendami rynkowymi. 

Dyskutowano o nowoczesnych technologiach, rozwiązaniach przyjaznych dla klimatu, potencjale cyfryzacji oraz automatyzacji procesów magazynowych. W tym roku magazyn Jungheinrich w Bielanach Wrocławskich odwiedziła rekordowa liczba ponad 500 gości.

Dni otwarte Jungheinrich

Uczestnicy mogli posłuchać prezentacji ekspertów, zobaczyć nowe i używane wózki widłowe, system zarządzania flotą, a także dowiedzieć się więcej o usługach serwisowych firmy oraz platformie do zakupów online PROFISHOP. Nie zabrakło premier. Firma Jungheinrich zaprezentowała najnowszy wózek automatyczny EKS 215a. Po raz pierwszy w Polsce można go było zobaczyć na żywo. Na spragnionych wrażeń uczestników czekał symulator jazdy wózkiem czołowym EFG. Rozwiązania Jungheinrich dopełniała oferta partnerów biznesowych.

Wózki widłowe

Nie bez przyczyny hasła tegorocznych Dni Otwartych nawiązywały do branży motoryzacyjnej. W intralogistyce, podobnie jak w motoryzacji, z roku na rok wzrasta wykorzystanie technologii li-ion. Dla Jungheinrich nie ma ona tajemnic. Firma zadbała o to, aby nie miała także dla uczestników Dni Otwartych. Dosłownie. Podczas wydarzenia Artur Kowalski, kierownik produktu i ekspert ds. energii w Jungheinrich Polska, rozłożył akumulator li-ion na części, dokładnie prezentując zasady jego działania. Dyskutowano o przewagach zasilania li-ion nad tradycyjnymi akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, a także o coraz większym znaczeniu systemów magazynowania energii. 

Technologia litowo-jonowa towarzyszyła uczestnikom wydarzenia już od samego wejścia do hali – poza nowoczesnym samochodem serwisowym do akumulatorów li-ion goście mogli poznać także serię wózków POWERLiNE. To urządzenia z wbudowanym akumulatorem litowo-jonowym. Nowe podejście konstruowania maszyn wokół baterii daje ogromne możliwości inżynierom Jungheinrich. Wyjątkowa ergonomia, komfort i duża ilość przestrzeni dla operatora pozwalają na wydajną i efektywną pracę bez zmęczenia. O zaletach tych wózków widłowych podczas Dni Otwartych opowiadał Robert Skałba, kierownik produktu w Jungheinrich Polska. 

Wózek widłowy

Przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają potencjał technologii li-ion, korzystając także z używanych wózków. Dlatego na Dniach Otwartych nie zabrakło nowoczesnych wózków JUNGSTARS z akumulatorami li-ion. Dzięki fabrycznej regeneracji w Centrum Regeneracji Wózków Używanych w Dreźnie pojazdy są jak nowe. Cały proces remanufacturingu przeprowadzany jest zgodnie z 5 gwiazdkowym standardem jakości, który oznacza, że każdy wózek przywracany jest do idealnego stanu pod względem technicznym i wizualnym. Dla wszystkich tych, którzy posiadają sprawne wózki widłowe z akumulatorami kwasowo – ołowiowymi, a chcieliby przejść na zasilanie li-ion firma oferuje retrofit, czyli kompleksowe przystosowanie wózka widłowego do pracy w technologii litowo-jonowej. Uwagę gości Dni Otwartych zwróciły także używane wózki systemowe. To bardzo zawansowane technologicznie maszyny, dotychczas dostępne głównie jako nowe urządzenia. 

Podczas Dni Otwartych nie zabrakło też rozwiązań automatyzujących pracę w magazynie. Prezentowany w Bielanach Wrocławskich AGV EKS 215a to wózek, który został zaprojektowany z myślą o pracy w trybie automatycznym. Urządzenie może pracować wśród innych wózków widłowych kierowanych przez operatorów oraz wśród pieszych. Pojazd samodzielnie składuje ładunki na wysokości do sześciu metrów.  AGV jest wyposażony w technologię 24 V (zamiast 48 V). Pozwala to zaoszczędzić do 30% kosztów energii. Jak podkreślał Artur Thomas, menedżer projektów systemowych w Jungheinrich Polska, który prezentował AGV podczas Dni Otwartych, realny zwrot z inwestycji wynosi od 24 do 36 miesięcy, a czas wdrożenia to około 9-12 miesięcy.

Pozostając przy automatyzacji, warto wspomnieć także o pokazywanym na evencie systemie głębokiego składowania UPC. System do obsługi wymaga zastosowania standardowego wózka widłowego, ale transporter umieszczony pod paletami porusza się w kanale niezależnie od wózka, samodzielnie przesuwając ładunki. Ten rodzaj obsługi regałów pozwala na zmniejszenie liczby korytarzy roboczych oraz gęstsze składowanie. Polscy klienci mogli teraz po raz pierwszy na żywo zobaczyć pracujący system.

Dni otwarte Jungheinrich

Kolejny ważny trend rynkowy to cyfryzacja. Nie zabrakło więc dyskusji i o tym temacie podczas Dni Otwartych. Krzysztof Majewski, kierownik produktu, odpowiedzialny w Jungheinrich Polska za cyfrowe rozwiązania doradzał klientom jak sprawnie optymalizować procesy intralogistyczne z wykorzystaniem systemu zarządzania flotą FMS. Coraz ważniejsze dla inwestorów staje się sprawne zarządzanie wózkami widłowymi oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Realizację tych celów zdecydowanie ułatwią możliwości systemu, takie jak autoryzacja operatora, analiza uderzeń oraz produktywności urządzeń, prognoza wykorzystania wózków i analiza kosztów urządzeń.

Rozwiązania prezentowane podczas Dni Otwartych doskonale odzwierciedlały trendy rynkowe i oczekiwania branży. 

Źródło: Jungheinrich

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę