Nowa siedziba Scanway pozwoli na produkcję wielkoseryjną

Nowa siedziba Scanway pozwoli na produkcję wielkoseryjną Scanway

Scanway, wrocławska firma technologiczna działająca w obszarze rozwiązań wizyjnych, dostarczająca swoje produkty zarówno na Ziemi (Scanway Industry), jak i w kosmosie (Scanway Space), świętuje w tym roku swoje ósme urodziny w nowej, większej i lepiej dostosowanej do skali wzrostu Spółki siedzibie. 

W samym 2023 r. zespół Scanway powiększył się o 24 pracowników, a obecnie liczy 60 ekspertów. Plany dalszego rozwoju zespołu oraz konieczność zwiększenia mocy produkcyjnych w odpowiedzi na rosnący popyt na produkty Spółki w obu sektorach działalności, wymagały przeniesienia do nowego kompleksu w którym przestrzeń biurowa zwiększyła się z 230 m2 do 600 m2, a obszar laboratoryjno-warsztatowy wzrósł z 98 m2 do 382 m2. Spółka zyskuje dzięki temu możliwość realizacji większej liczby projektów, w tym produkcji wielkoseryjnej na małą skalę. Scanway wynajmuje swoją powierzchnię w West Forum we Wrocławiu.

Poprzedni rok był dla Scanway rokiem przełomowym przede wszystkim ze względu na dołączenie do grona spółek notowanych na polskiej giełdzie na rynku NewConnect i duży sukces pierwszej oferty publicznej (IPO) w ramach której Spółka pozyskała 9,0 mln zł brutto na dalszy intensywny rozwój.

Miniony rok w Scanway można nazwać przełomowym ze względu na dołączenie do grona podmiotów notowanych na polskiej giełdzie, ale również pod kątem technologiczno-biznesowym, zarówno w gałęzi kosmicznej, jak i przemysłowej. Powiększenie zespołu o 24 ekspertów, rosnący popyt na produkty Spółki, jak i ilość projektów z naszym zaangażowaniem, w tym badawczo-rozwojowych, wymagały poszerzenia zaplecza biurowego, technicznego i laboratoryjnego. W związku z tym na przełomie roku przenieśliśmy swoją działalność do nowej siedziby. Obecnie zespół korzysta z powierzchni biurowej wielkości 600 m2, to blisko trzykrotnie więcej niż dotychczas, ale przede wszystkim niemal czterokrotnie zwiększyło się nasze zaplecze laboratoryjno-warsztatowe. Obejmuje ono zarówno około 110 m2 przestrzeni dedykowanej integracji instrumentów optycznych, jak i część warsztatową poświęconą m.in. testom systemów wizyjnych. To umożliwi nam realizację szerszego zakresu projektów, włącznie z produkcją wielkoseryjną, której coraz częściej oczekują potencjalni klienci – komentuje Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway.

W linii produktów dla sektora kosmicznego najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku było uzyskanie flight heritage dla instrumentów optycznych oferowanych przez Spółkę dzięki wystrzeleniu własnej misji demonstracyjnej STAR VIBE. Jej wynikiem jest potwierdzenie wysokich kompetencji zespołu Scanway w projektowaniu instrumentów optycznych oraz dostarczenie najlepszych uzyskanych dotychczas przez polskie instrumenty badawcze zdjęć z niskiej orbity o rozdzielczości ok. 25 metrów (w tym panoramy Polski). Rozpoczęty został także proces rozszerzenia możliwości teleskopów o dodatkową analizę danych opartą o uczenie maszynowe, skutkiem czego było podpisanie porozumienia o współpracy z australijską spółką działającą w obszarze przetwarzania danych AICRAFT.

W ubiegłym roku zespół Scanway rozpoczął 4 nowe projekty dotyczące instrumentów optycznych dla satelitów, a na początku 2024 dostarczył przetestowany i gotowy do integracji z platformą HyperSat firmy Creotech Instruments – największy opracowany w Polsce teleskop do obserwacji Ziemi, będący częścią projektu EagleEye. Projektowanie i produkowanie większych i bardziej złożonych instrumentów optycznych jest elementem długoterminowej wizji produktowej Scanway związanej z dostarczaniem ładunków do coraz większych satelitów, takich jak m.in. mikrosatelita EagleEye o masie około 60 kg czy satelita demonstracyjny projektowany wspólnie z niemiecką spółką Marble Imaging o masie około 100 kg.

Nowa siedziba została w dużym stopniu dostosowana do naszych oczekiwań i specyficznych wymagań związanych z prowadzeniem działalności w branży kosmicznej, dzięki czemu nie tylko wzrosną nasze moce produkcyjne, ale także usprawnimy procesy związane z projektowaniem, testowaniem i budowaniem zaawansowanej elektroniki. Wzrost powierzchni to także większa elastyczność w zakresie równoległego prowadzenia kilku projektów, a tych cały czas przybywa. W grudniu 2023 roku nawiązaliśmy partnerstwo z niemiecką spółką Marble Imaging, która rozwija usługi obserwacji Ziemi zasilane w niedalekiej przyszłości przez własną konstelację satelitów VHR (bardzo wysokiej rozdzielczości) do której opracujemy wielospektralny ładunek. Zaczynamy od satelity demonstracyjnego o masie około 100 kg, ale docelowo konstelacja ma liczyć nawet 200 tego rodzaju satelitów. W styczniu br. ogłosiliśmy porozumienie z koreańską Nara Space Technology, tutaj potencjalna konstelacja może liczyć co najmniej 6-12 satelitów, do których opracujemy zaawansowany ładunek obserwacyjny. Dążymy do maksymalnego wykorzystania nowej przestrzeni i ciągłego poszerzania naszego portfolio produktowego – mówi Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.
 
W linii produktów dla sektora przemysłowego, opartej na analizowaniu danych poprzez zaawansowane przetwarzanie obrazu i tworzeniu modułowych systemów wizyjnych, miniony rok upłynął pod znakiem rozwijania technologii oraz jej implementacji do różnorodnych projektów przemysłowych. W 2023 roku zrealizowano 15 takich projektów, obejmujących branże: automotive, poligraficzną, opakowaniową, meblarską, spożywczą oraz medyczną. Miniony rok był czasem rozwoju sytemu modułowego, co w przyszłości pozwoli na szybszą implementację rozwiązań wizyjnych zarówno w przemyśle, jak i w instytucjach naukowych.

Systemy wizyjne Scanway powstają poprzez dobranie odpowiedniego sprzętu wiodących marek i autorskiego oprogramowania wykorzystującego zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji i sieci neuronowych. W oferowanych rozwiązaniach wizyjnych wykorzystywane są technologie obrazowania hiperspektralnego, 2D i 3D. Do oferty Scanway Industry wprowadzono również nowy produkt - smart kamerę, dedykowaną m.in. weryfikacji obecności, czytaniu kodów kreskowych czy liczeniu elementów.

Źródło: Scanway

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę