Nowa umowa pomiędzy PGNiG SA i Grupą Azoty

PGNiG
Reklama
Reklama

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Grupa Azoty zawarły nową umowę na sprzedaż paliwa gazowego. Na podstawie umowy ramowej i podpisanych kontraktów dwustronnych PGNiG będzie dostarczało gaz ziemny do 5 spółek z Grupy Azoty - w tym do spółek w Tarnowie, w Puławach, w Policach, w Kędzierzynie i „Siarkopolu”.

Umowa obowiązuje do września 2019 roku. Wielkość dostaw w całym okresie obowiązywania umowy może wynieść łącznie nawet 4,5 mld m3 gazu. Wartość kontraktu szacuje się na ok. 3,3 mld zł.

Reklama

- Dzisiejsze spotkanie i podpisanie umowy między dwiema ważnymi spółkami, dwoma ważnymi podmiotami Skarbu Państwa dowodzi, że patriotyzm gospodarczy to konkretne idee, cele i przede wszystkim realizacje, których następstwem jest silna i niezależna Polska, atrakcyjna dla inwestorów, przyjazna dla przedsiębiorców – powiedział Dawid Jackiewicz, Minister Skarbu Państwa. – To współpracujące i sprawnie zarządzane przedsiębiorstwa branż strategicznych z punktu widzenia państwa, tworzą fundamenty Polski zamożnej i poważanej na arenie międzynarodowej – podkreślił.

Zgodnie z umową, PGNiG dostarczy gaz ziemny do pięciu spółek z Grupy Azoty: Grupy Azoty SA z siedzibą w Tarnowie, Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA, Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA, Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA, Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” SA.

- Wynegocjowana umowa stanowi nowy etap współpracy pomiędzy naszymi Spółkami. Dzięki podpisaniu kontraktów, otrzymujemy nie tylko gwarancję stabilnych dostaw, ale także rynkowe mechanizmy zapewniające pozyskiwanie gazu w cenach powiązanych z indeksami giełdowymi. Umowa wprowadza innowacyjne rozwiązania dla realizowanych dostaw, które wynikają z konkurencyjnej oferty naszego strategicznego dostawcy surowca - PGNiG. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nasza współpraca oparta o rynkowe rozwiązania to zacieśnienie współpracy dwóch kluczowych dla polskiej gospodarki grup kapitałowych ­– komentuje Mariusz Bober, Prezes Grupy Azoty.

Reklama

PGNiG SA i Grupa Azoty podpisały umowę ramową określającą ogólne zasady współpracy pomiędzy Stronami oraz kontrakty indywidualne dotyczące zakupu gazu ziemnego przez każdą ze spółek z Grupy Azoty. Zawarta umowa ramowa ma charakter otwarty i umożliwia zawieranie dodatkowych kontraktów na kolejne wolumeny w przyszłości.

- Podpisana dzisiaj umowa z naszym największym, a zarazem strategicznym odbiorcą gazu, to „nowe otwarcie” w historii naszych relacji. Cieszę się, że wypracowaliśmy z Grupą Azoty nowe satysfakcjonujące zasady kilkuletniej współpracy. Stale wsłuchujemy się w potrzeby naszych klientów i dzięki temu PGNiG ma na zliberalizowanym rynku bardzo korzystną ofertę sprzedaży gazu, a nasi klienci cieszą się bezpiecznymi i przewidywalnymi warunkami dostaw. Jestem przekonany, że pozwoli to PGNiG nie tylko utrzymywać pozycję lidera na rynku gazu ziemnego w Polsce, ale również przyczyni się do szybkiego wzrostu sprzedaży - podsumował Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. Handlowych.

Źródło: PGNiG

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama