Nowe gatunki płytek tokarskich do obróbki superstopów żaroodpornych

Nowe gatunki płytek tokarskich do obróbki superstopów Sandvik Coromant

Firma Sandvik Coromant, wprowadziła na rynek dwa gatunki płytek skrawających z pokryciem nakładanym metodą PVD, GC1205 i GC1210. Obydwa gatunki umożliwiają bezpieczne i bardzo precyzyjne toczenie starzonych superstopów żaroodpornych na bazie niklu. 

Przy toczeniu przedmiotów obrabianych w silnikach lotniczych wymagania dotyczące powierzchni są wysokie, ale nie są już trudne do osiągnięcia dzięki nowym gatunkom GC1205 i GC1210. Wspólnie gatunki te są w stanie obsłużyć duży zakres zastosowań w ramach ostatniego (LSM) i pośredniego (ISM) etapu obróbki. 

Połączenie kilku właściwości przyczynia się do wysokiego poziomu wydajności materiałów typu HRSA. Twarde i drobnoziarniste nowe podłoże, najnowsza technologia pokrycia nakładanego metodą PVD oraz integralność zoptymalizowanej krawędzi zapewniają większą odporność na starcie na powierzchni przyłożenia i na powstawanie karbu, doskonałe bezpieczeństwo krawędzi i mniejsze złuszczanie się pokrycia. 

Nowe gatunki płytek tokarskich do obróbki superstopów żaroodpornych zdjęcie w treści artykułu

Dla naszych klientów oznacza to możliwość używania płytek z większymi prędkościami skrawania w przypadku gatunku GC1205 i przy zwiększonej trwałości narzędzia w przypadku gatunku GC1210. Ponadto zyskujemy stałą i przewidywalną trwałość narzędzia, spełniając przy tym wymogi względem chropowatości powierzchni obowiązujące w przypadku podzespołów lotniczych o krytycznym znaczeniu – mówi Martin Saunders, globalny specjalista ds. zastosowań produktów tokarskich w Sandvik Coromant. 

Typowe podzespoły silników lotniczych, które można obrabiać za pomocą nowych gatunków, to tarcze turbin gazowych, obudowy, tarcze wirników, wały i wały drążone oraz łopatki. Ale gatunki te okazują się także doskonałym wyborem do wymagających zastosowań, takich jak obróbka turbin do wytwarzania energii lub implantów medycznych wykonanych ze stopu chromowo-kobaltowego. 

Wiemy, że obróbka S05 i S15 to niezwykle wymagające i konkurencyjne obszary zastosowań. Wprowadzenie na rynek tych dwóch nowych gatunków to szansa na zwiększenie parametrów skrawania, a jednocześnie zwiększenie żywotności narzędzia, głównie na ostatnim i pośrednim etapie obróbki podzespołów lotniczych i medycznych – kontynuuje Martin Saunders.

Nowe gatunki płytek tokarskich do obróbki superstopów żaroodpornych zdjęcie w treści artykułu

Gatunki uzupełniają się nawzajem dzięki znacznemu pokrywaniu się asortymentu. GC1205 to gatunek do wykończania powierzchni obrabianych na ostatnim i pośrednim etapie obróbki. Gatunek GC1210 uzupełnia gatunek GC1205 w zastosowaniach wymagających większej udarności i służy głównie do realizacji pośredniego etapu obróbki powierzchni nieobrobionych. 

Źródło: Sandvik Coromant

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę