Nowe łożysko stojakowe do zastosowań w trackerach słonecznych
Firma igus, specjalizująca się w tworzywach sztucznych, wprowadziła na rynek zoptymalizowaną wersję swojego sprawdzonego łożyska igubal ESQM do śledzenia modułów słonecznych. ESQM 2.0 to bezsmarowe i bezobsługowe rozwiązanie do bezpiecznego wsparcia trackerów słonecznych w zależności od położenia słońca. Dzięki smukłej konstrukcji użytkownicy mogą zaoszczędzić przestrzeń montażową i nadal polegać na sprawdzonym rozwiązaniu łożyskowym wykonanym z odpornego na promieniowanie UV wysokowydajnego tworzywa sztucznego.
Aby panele słoneczne mogły wydajnie generować energię, operatorzy parków solarnych polegają na ruchomych modułach, które automatycznie dostosowują się do słońca. Łożyska igubal ESQM firmy igus są z powodzeniem stosowane przy montażu tych modułów od 15 lat. To łożysko stojakowe jest wykonane z wysokowydajnych tworzyw sztucznych i składa się z dzielonej oprawy i dwóch sferycznych półpowłok ułatwiających montaż. Do oprawy przymocowany jest kwadratowy profil, który służy jako wspornik dla modułów solarnych. Sferyczna półpłaszczyzna umożliwia kompensację kątową do 9° i wysoką nośność promieniową do 50 kN.
– Pozostajemy w kontakcie z naszymi klientami, którzy używają naszych produktów w parkach solarnych na całym świecie. Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, jak użytkownicy radzą sobie z produktami i gdzie możemy je jeszcze bardziej zoptymalizować. Dzięki tej wymianie informacji opracowaliśmy ESQM 2.0 — informuje Richard Won, Manager ds. przemysłu solarnego w igus.
Smukła konstrukcja oszczędza miejsce i ułatwia montaż ESQM 2.0 opiera się na nowej konstrukcji. Połówki czasz kulistych mają teraz kształt litery U ze zintegrowaną szczeliną, dzięki czemu kable mogą być teraz również prowadzone przez łożysko. Dwa małe bolce pod oprawą zapewniają łatwą i bezślizgową instalację — również dzięki wypróbowanej i przetestowanej dzielonej oprawie. Smukła konstrukcja nie tylko oszczędza materiał, ale także zapewnia dodatkową przestrzeń montażową w formie wysokości. Metalowa poprzeczka rozszerzająca, którą można łatwo zamontować nad czaszą kulistą, zapewnia jej bezpieczne utrzymanie w oprawie.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– Polegamy również na naszych nowo opracowanych, niezwykle odpornych na promieniowanie UV polimerach, z których korzystamy – mówi Won.
Podobnie jak w przypadku wszystkich tworzyw sztucznych igus, użytkownicy parków solarnych mogą całkowicie zrezygnować ze smarowania i konserwacji. Stałe smary zintegrowane z tworzywem sztucznym zapewniają płynną pracę łożyska ślizgowego na sucho. Skutkuje to ogromnymi oszczędnościami kosztów i czasu: każdego roku we wszystkich branżach na całym świecie na samo smarowanie wydaje się 240 miliardów dolarów.
Ponadto związane z tym koszty utrzymania wynoszą co najmniej 200 miliardów dolarów. Pomimo tego, awarie spowodowane niewystarczającym smarowaniem zdarzają się wielokrotnie, a ich łączna wartość wynosi 750 miliardów dolarów. Zastosowanie bezsmarowych komponentów igus zmniejsza zatem koszty konserwacji, oszczędzając zasoby ludzkie w czasach niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej i chroniąc środowisko. Nie występuje ryzyko przedostania się środka smarnego do gleby na otwartych przestrzeniach, na których znajdują się parki solarne.
– Dzięki ESQM 2.0 byliśmy w stanie jeszcze bardziej zoptymalizować nasz i tak już doskonały ESQM, aby zaoferować klientom idealne rozwiązanie do ich zastosowań w trackerach solarnych. Podobnie jak jego poprzednik, ma 25-letnią gwarancję funkcjonalną – wyjaśnia Won.
Źródło: igus