Nowo otwarte laboratorium tomografii komputerowej firmy ITA

ITA
Reklama
Reklama

Firma ITA-Polska otworzyła nowe laboratorium tomografii komputerowej, które będzie wykorzystywane do badań przemysłowych oraz prac rozwojowych ukierunkowanych na wdrożeniu innowacyjnych usług badawczych i pomiarowych.

Jedną z najmłodszych i najszybciej rozwijających się w ostatnich latach dziedzin metrologii oraz badań nieniszczących jest rentgenowska tomografia komputerowa (CT). Stworzono ją, aby zobaczyć lub zmierzyć to, co do tej pory było ukryte, nieznane lub wymagało niszczenia badanych obiektów. Technika CT zajmuje coraz poważniejsze miejsce w metrologii. Do niedawna kontrola jakości skupiała się na pomiarach stykowych i optycznych, jednak w przypadku pomiarów niewidocznych powierzchni czy struktury materiału, konstruktorzy pozostawali bezradni. Dzięki wykorzystaniu tomografii komputerowej tego typu pomiary są wreszcie możliwe.

Reklama

W ramach realizacji projektu RPWP.01.02.00-30-0012/17-00 pt. „Analiza defektów i cech geometrycznych pod kątem optymalizacji geometrycznej i wytrzymałościowej struktur w technologiach addytywnych” ITA zakupiła tomograf komputerowy. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Głównym celem projektu było przeprowadzenie badań przemysłowych oraz prac rozwojowych ukierunkowanych na wdrożeniu innowacyjnych usług badawczych i pomiarowych z wykorzystaniem tomografii komputerowej, związanych z analizą obrazu uzyskanego po przejściu promieniowania rentgenowskiego przez analizowany obiekt.

Dzięki ww. inwestycji firma ITA może świadczyć innowacyjne usługi badawczo-pomiarowe takie jak:

  • wykrywanie wad oraz analiza struktur materiałowych;
  • pomiary cech geometrycznych w tym również na powierzchniach niedostępnych;
  • analiza porowatości/wtrąceń i ich klasyfikacja;
  • analiza grubości ścianek;
  • kompleksowa inżynieria odwrotna (łącznie z badaniami materiałowymi);
  • wirtualne składanie współpracujących elementów i kontrola kolizji.

Powiązane firmy

Reklama

 

Wykonując nieniszczące badanie na jednym urządzeniu CT można przeprowadzić kompleksowo szereg analiz metrologicznych oraz rozpoznanie ewentualnych wad ukrytych, oszczędzając czas, podnosząc efektywność oraz jakość produkcji.

Źródło: ITA-Polska

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama