Nowy laser Mitsubishi Electric w technologii fiber

Mitsubishi Electric

Kolejny już laser Mitsubishi w technologii fiber to duży krok w kierunku zwiększenia sprawności energetycznej, jakości i szybkości cięcia materiałów cienkich i o średniej grubości, a więc dedykowanych do znacznej części klientów. Stało się to możliwe dzięki daleko idącym modyfikacjom wprowadzonym w rezonatorze (źródle), zmianom w głowicy tnącej oraz autorskim aplikacjom w oprogramowaniu. Ten laser to kolejny duży krok w oczekiwaniu na zupełnie nowe rozwiązanie, które ukaże się w 2016 roku i zostanie zaprezentowane na EURO BLECH 2016 w Hanowerze.

Nowy laser w technologii FIBER jest zgodny z filozofią MITSUBISHI: „wszystko z jednego źródła”.

MITSUBISHI konsekwentnie realizuje plan wprowadzania własnych rozwiązań, które ustalają standardy dla nowych maszyn tego typu.

Ogromny postęp techniczny – zarówno w samej maszynie, jak i technologii cięcia dzięki nowym aplikacjom – pozwolił uzyskać lepszą sprawność, jakość i szybkość. Rezultat to znacznie większe szybkości cięcia w porównaniu do CO2 dla blach ze stali zwykłej o grubościach do 6 mm – przy grubościach 8 mm szybkości stają się porównywalne dla obu technologii. To zestawienie jest aktualne jednak tylko, gdy do cięcia stosowany jest azot - przy użyciu tlenu szybkości są porównywalne. Cięcie azotem jest droższe, ale cena kompensowana jest liczbą wyciętych detali w jednostce czasu.

Jakość cięcia dla stali nierdzewnej jest porównywalna tylko do grubości ok. 3 mm, większe grubości blach jednoznacznie potwierdzają wyższość technologii Mitsubishi Cross Flow (CO2).

Autorska opcjonalna aplikacja MITSUBISHI do cięcia grubych blach ze stali zwykłej pozwala na bardzo znaczące zwiększenie efektywności cięcia. Przykładowo, dla blachy zwykłej o grubości 16 mm różnica w koszcie cięcia wynosi ok. 60%! Opracowana przez MITSUBISHI aplikacja jest bardzo dużym krokiem w kierunku obniżenia kosztów cięcia.
Udoskonalono technologie wycinania małych otworów. W prezentowanym modelu MEL3015eX-F40 PLUS możliwe jest wycinanie otworów o średnicy Ø2 mm w blachach ze stali zwykłej o grubości 25 mm.

Kolejną innowacją jest funkcja HIGH PEAK PIERCING – zwiększającą szybkość przebijania dla stali zwykłej o grubości 25 mm o połowę, a dla grubości 19 mm – o ponad 70% i 12 mm – o 80 %.

Opracowano nowe dysze, dostosowujące działanie gazu osłonowego do długości fali technologii FIBER.

Udoskonalono chropowatość przekroju powierzchni cięcia dla grubych blach ze stali czarnej – dla dobrych jakościowo materiałów o grubości 25 mm.

Funkcja F-CUT umożliwia uzyskanie bardzo dużych prędkości cięcia blach cienkich dzięki możliwości sterowania włączania/wyłączania wiązki lasera z prędkością 1 µsek. Zwiększono również grubość blachy, dla której jest możliwe stosowanie tej aplikacji do 3 mm dla stali nierdzewnej (poprzednio maks. 1 mm) oraz 6 mm dla stali zwykłej. Pozwala to skrócić czas cięcia dla stali zwykłej o 60%, a koszt cięcia o 65%.

Dzięki zwiększeniu szybkości realizacji poszczególnych operacji (jak np. automatyczne czyszczenie dyszy, kalibracja czujnika wysokości, generowanie optymalnej ścieżki itd.) zredukowano czas przygotowawczy o 50%.

W systemie sterowania wprowadzono szereg zmian i innowacji ułatwiających pracę operatora maszyny.

Wzorem z poprzednich modeli MITSUBISHI wprowadzono i w tym modelu tryb ECO-MODE, który automatycznie wyłącza etapowo poszczególne funkcje według kryterium energochłonności i szybkości wznawiana pracy.

Wprowadzone innowacje w prezentowanym nowym laserze MITSUBISHI pozwalają go określić jako efektywniejszy, bardziej ekonomiczny i bardziej ekologiczny.

 

O zaletach i możliwościach nowego lasera Mitsubishi ML3015eX-F40 PLUS
w technologii fiber możecie się Państwo przekonać na
jego premierze na stoisku Mitsubishi Electric E-12
podczas targów STOM w Kielcach w dniach 09-11.03.2016 r.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę