Nowy system kontroli płytek drukowanych z serii VT-S10

Nowy system kontroli płytek drukowanych z serii VT-S10 Omron

Omron wprowadza system kontroli płytek drukowanych 3D-AOI z serii VT-S10. Po raz pierwszy w branży wdrożono w nim technologię obrazowania i sztuczną inteligencję w celu zautomatyzowania procesów kontroli podzespołów płytek drukowanych. Dzięki temu operator nie musi już dysponować specjalistycznymi umiejętnościami.

Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na urządzenia zgodne z nowym ogólnoświatowym standardem łączności bezprzewodowej 5G, a także pojazdy elektryczne (EV) i systemy autonomicznego prowadzenia pojazdów, kontrola płytek drukowanych w pojazdach stanowi coraz większe wyzwanie. Nowe rozwiązanie VT-S10 firmy Omron umożliwia niezwykle precyzyjną kontrolę kluczowych elementów w celu utrzymania i podniesienia jakości, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia bezpieczeństwa.

Zapotrzebowanie znacznie wzrosło

W ostatnich latach znacznie wzrosło zapotrzebowanie na płytki drukowane obsługujące technologię 5G, pojazdy elektryczne i systemy autonomicznego prowadzenia pojazdów. W związku z tym zwiększono również wymogi dotyczące jakości płytek drukowanych, ze względu na to, że te zastosowania mogą stanowić zagrożenie dla ludzi. Zespoły tych płytek stają się coraz grubsze i mniejsze, przez co ich kontrola jest trudniejsza niż dotychczas. Przy konwencjonalnych systemach kontroli płytek drukowanych występują trudności z dokładnym obrazowaniem kształtów lutowań, co ogranicza zakres i parametry kontroli.

Reklama

Rynek mierzy się z wyzwaniem związanym z rosnącym niedoborem wykwalifikowanych specjalistów. Jednocześnie pracownicy muszą unikać bliskich kontaktów z innymi osobami i przemieszczania się, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W związku z tym klienci wymagają zmniejszenia częstotliwości przeprowadzania kontroli wizualnych. Przedsiębiorstwa oczekują także możliwości obniżenia kwalifikacji pracowników niezbędnych do wdrażania nowego sprzętu kontrolnego, przy jednoczesnym zwiększaniu dokładności prowadzonych kontroli. W obszarach większego rozwoju rynku motoryzacyjnego i technologii 5G zostanie rozszerzony łańcuch dostaw produktów. Z tego powodu kontrola kształtu, wymagana m.in. przez normę IPC, stała się bardziej kluczowa w zakresie zachowania jakości kontroli.    

Seria VT-S10, wyposażona w opatentowaną przez firmę Omron technologię obrazowania MDMC (Multi-Direction Multi-Color), automatycznie optymalizuje kąty napromieniowania, kolory i intensywność oświetlenia podczas kontroli płytek drukowanych, uwzględniając takie cechy jak kształty podzespołów elektronicznych i lutowanie na płytce. Pierwsze testy wykazały, że ta nowa technologia może zmniejszyć liczbę godzin pracy ludzkiej o około 70%. Ponadto wykorzystanie sztucznej inteligencji w systemie kontroli płytek drukowanych pozwala zautomatyzować ten proces, który do tej pory wymagał użycia ludzkich zmysłów. Umożliwia to znaczne zwiększenie dokładności kontroli. Firma Omron ma ponad 30-letnie doświadczenie w inspekcji w zakresie wyglądu oraz lutowania.

Innowacyjna koncepcja produkcyjna

Omron opracował innowacyjną koncepcję produkcyjną, pod nazwą „innovative-Automation”. Firma dąży do wprowadzania i napędzania innowacji w zakładach produkcyjnych poprzez realizację tej koncepcji, składającej się z trzech kluczowych innowacji — lub tzw. trzech „i”. Są to: „integracja (ewolucja sterowania),” „inteligencja (inteligencja opracowana za pomocą «technologii informacyjno-komunikacyjnych»)” oraz „interaktywność (nowa harmonizacja współpracy ludzi i maszyn)”. Dzięki integracji najszerszej gamy urządzeń sterujących i wykorzystaniu sztucznej inteligencji, w pełni sprawdzającej się w kontroli lutowania, seria VT-S10 to najnowsza propozycja firmy Omron odzwierciedlająca koncepcję „innovative-Automation”. W przyszłości firma chce kontynuować rozwój zakładów produkcyjnych we współpracy z klientami. Rozszerzenie zakresu i parametrów automatycznej kontroli pozwoli uwolnić operatorów od wykonywania prostych, monotonnych czynności, dzięki czemu będą oni mogli skupić się na bardziej twórczych zadaniach, co w rezultacie poprawi bezpieczeństwo społeczeństwa. Oto kluczowe zalety serii VT-S10.

Powiązane firmy

Reklama

1. Technologia obrazowania MDMC znacznie zmniejsza ryzyko podejmowania błędnych decyzji

Poprzez zastosowanie własnej technologii oświetlenia MDMC, firma Omron opracowała technologię obrazowania, która umożliwia niezwykle precyzyjną kontrolę stale zmieniających się podłoży i podzespołów. Swobodne dostosowywanie kątów promieniowania, kolorów i intensywności oświetlenia pozwala teraz dokładniej uchwycić kształty lutowania niż w przypadku konwencjonalnych metod obrazowania, eliminując tym samym zakłócenia powodowane przez cienie wysokich podzespołów znajdujących się w pobliżu. Ponadto możliwe jest odczytanie wzorów na podłożach oraz wydruków na powierzchni podzespołów.

2. Ograniczenie do minimum liczby godzin pracy ludzkiej potrzebnych do programowania poprzez kontrolę ilościową i jakościową, wykorzystującą sztuczną inteligencję

W oparciu o wiedzę zdobytą przez ekspertów firmy Omron, zarówno w zakresie kontroli podzespołów, kształtu lutowania, jak i obrazów uzyskanych dzięki oświetleniu MDMC, opracowano algorytm sztucznej inteligencji przeznaczony do kontroli lutowania. Ten proces, wykorzystujący sztuczną inteligencję, połączono z kontrolą ilościową przeprowadzaną przez MDMC w celu obniżenia zarówno wymaganego poziomu umiejętności do nauki przez pracowników, jak i ryzyka podejmowania błędnych decyzji. Na podstawie przeprowadzonego testu weryfikacyjnego firma Omron wykazała spadek liczby godzin pracy ludzkiej potrzebnych do wykonywania kontroli wzrokowych, aż o 85%.

3. System M2M wdrożony w celu uzyskana produktów pozbawionych wszelkich wad

Łączenie danych z urządzeniami produkcyjnymi innych producentów przy użyciu własnego oprogramowania procesowego QupAuto firmy Omron pozwala podnieść jakość monitorowania i zminimalizować liczbę potencjalnych usterek. Nowa seria może poprawić jakość wizualizacji poprzez opracowanie bazy danych wyników kontroli, w tym wartości liczbowych i obrazów, z każdego procesu. Ponadto technologia VT-S10 zwiększa wydajność przy pierwszym przejeździe dzięki automatycznej optymalizacji kryteriów kontroli po wydrukowaniu elementu i umieszczeniu go na miejscu w oparciu o wyniki kontroli w końcowym procesie. Możliwe jest również łączenie danych z innymi producentami sprzętu produkcyjnego w celu ograniczenia usterek i zapobiegania ich występowaniu. Na podstawie przeprowadzonego testu weryfikacyjnego wykazano, że wprowadzenie systemu M2M doprowadziło do zmniejszenia poziomu usterek o ponad 50% dzięki wykrywaniu i rozwiązaniu problemów ze zmienną jakością przed wystąpieniem usterek.

Źródło: Omron

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę