NSK świętuje setną rocznicę powstania

NSK

Firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) w 2016 r. świętuje 100-lecie wprowadzania na rynek przemysłowy zoptymalizowanych technologii ruchu. Gdy Takehiko Yamaguchi zakładał NSK Ltd. w 1916 r., dysponując kapitałem 350 000¥ (2655 €), jego firma była pierwszym producentem łożysk w ówczesnej Japonii. 

Dziś NSK ma największy udział w japońskim rynku łożysk i jest jednym z największych dostawców łożysk na świecie. NSK również z powodzeniem zdywersyfikowała swoją działalność operacyjną, obejmując zasięgiem takie rynki, jak podzespoły do produkcji samochodów, części i maszyny precyzyjne oraz produkty mechatroniczne. Pomogło to wygenerować roczną sprzedaż netto na koniec roku fiskalnego (31.03.2015) w wysokości 974,9 mld ¥ (7,4 mld €).

Firma NSK, skromnie rozpoczynając swoją działalność 100 lat temu, szybko zaczęła się rozwijać dzięki współpracy z takimi krajowymi sektorami przemysłowymi, jak górnictwo, kolej, tekstylia i przemysł stoczniowy - po dziś dzień wszystkie z nich nadal są ważnymi rynkami zbytu dla NSK.

W trakcie pierwszej wojny światowej przemysł stoczniowy i inne branże przemysłowe znacznie się rozwinęły, a Japonia umocniła swoją pozycję jednego z najbardziej uprzemysłowionych krajów na świecie. W następnych latach NSK wprowadziła na rynek wiele pionierskich produktów. Przykładowo, w 1932 r. firma jako pierwsza w Japonii wyprodukowała stożkowe łożyska wałeczkowe do osi spalinowych pojazdów kolejowych, wykorzystywanych przez krajowych przewoźników. Już pięć lat później firma założyła pierwszą fabrykę łożysk w Fujisawa, która obecnie jest najdłużej funkcjonującym zakładem w całej firmie (NSK posiada obecnie w Japonii 22 zakłady produkcyjne).

Podczas drugiej wojny światowej przemysł japoński przestawił się na zaspakajanie potrzeb militarnych. Zgodnie z rozkazami rządowymi NSK rozpoczęła produkcję łożysk do samolotów i pojazdów wojskowych. Ponieważ w związku z nasileniem działań wojennych ustał import łożysk do Japonii, NSK otwarła grupę fabryk i kontynuowała wzrost wydajności produkcyjnej. W niedługim czasie spółka rozpoczęła produkcję pierwszych w Japonii, nowocześnie zaprojektowanych łożysk kulkowych i wałeczkowych.

W 1949 r. firma NSK po raz pierwszy była notowana na giełdzie obejmującej Tokio, Osakę i Nagoję - było to wydarzenie, który poprzedzało okres gwałtownego rozwoju ekonomicznego powojennej Japonii. W późnych latach 50. zaczęły się rozwijać liczne rynki docelowe, na które NSK dostarczała łożyska niezbędne do sprzętu AGD, takiego jak odkurzacze, pralki czy lodówki. Mniej więcej w tym samym czasie spółka opracowała precyzyjne śruby kulowe do układów kierowniczych w samochodach osobowych i ciężarowych.

NSK Europe, z siedzibą główną w Maidenhead (Wlk. Brytania), zbliża się obecnie do końca fazy restrukturyzacji, która pomoże spółce obsługiwać klientów w jeszcze bardziej ukierunkowany i indywidualny sposób, dzięki precyzyjniej zoptymalizowanym usługom.

NSK Europe osiąga roczną sprzedaż w wysokości 1 mld € (stan na marzec 2015) i zatrudnia 3500 pracowników. Spółka, która posiada zakłady produkcyjne w Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii, zdobyła w ostatniej dekadzie szereg znaczących nagród, jako uznany dostawca takich globalnych producentów OEM, jak Bosch, BSH, Continental, DMG-Mori, Festool, Kessler, PSA, Toyota oraz Volkswagen.

Źródło: NSK

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę